Citat:
Ursprungligen postat av
Comitium
Skulle ett försäkringsskydd inte ha brister? Jag undrar. "Försäkringen täcker inte om...". "Av läkarinytyget framgår inte....". O.s.v.
Självklart kan det ha brister. Det har ju den offentliga försäkringen redan. Se bara på hur många som inte får vård i tid och hur politikerna skapar system som vårdgarantin. Någon som den offentliga vården talar väldigt tyst om, men om du om patient får om du kräver den.
Om jag inte har fel så har Belgien/Holland system där du måste teckna en försäkring, men du väljer själv servicenivå/kostnad och inom systemet kan du fritt välja vårdgivare inom ramen för den kostnad som täcks.
Vi har ju två system, ett offentligt som du måste finansiera, men som inte ger dig vård. Ett frivilligt system som dels kostar, men som du utöver kostnaden skall beskattas för (det var iaf ett S förslag) för att få den vården du redan betalade för i system 1.
En ökad transparens och enkelhet hade nog minimerat problem du nämner.