• 1
  • 2
2011-03-13, 09:27
  #13
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av SheriffeN^^
Det borde funka, så länge det inte är en tunn karate-variant. Jag tror inte att det är så viktigt på de flesta klubbar, så länge dräkten är rätt färg och tål att greppa i.

Riktigt gammal tråd men kommenterar ändå. Jag började med judodräkt som är tåligare men jag tycker man blir mer rörlig i karatedräkt. Numera har jag kombinerat. Judobyxan (som är slitstarkare) med karate överdel som är smidigare att träna i. Finns även de som klipper av byxorna så de blir långshorts under hakaman för det blir så jäkla varmt när man kör ett helt pass.

Ny dräkt kostar inte mer än 3-400 kr idag på klubbarna. Ingen mening köpa begagnat egentligen. Att Aikido är stillastående? Hehe. Ja då har man inte tränat Aikido speciellt länge. Det är mycket upp ner och kast när man kommit så långt i träningen och passerat grundteknikerna. Man får magmuskler som bara den av Aikido.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in