Tja, för att kunna avgöra om
Gregorius var värd priset bör man väl ha läst de övriga nominerade verken också, och det har jag inte ens en bokstav. Men jag tyckte att
Gregorius var en utmärkt bok, inte bara byggd på en gimmick (att vända på en kanoniserad svensk romanintrig) utan också riktigt bra i sin egen rätt. Väl värd att läsa - finns redan en del citat postade några sidor bak i
Gissa bokcitatet-tråden, förresten.
I övrigt har jag inte läst så mycket av Ohlsson. Jag tyckte inte
Den där lilla stunden av närhet var så ruggigt usel som du verkar tycka, och
Se till mig som liten är tyckte jag var rätt bra.
Vägs ände är en motbjudande bok, men det beror väl på händelseförloppet, man behöver inte vara särskilt kräsmagad för att känna sig illa till mods av vissa scener.
Jazz är farligt har jag också läst en gång i tiden, men jag minns inte att den gjorde något bestående intryck, kommer bara ihåg att huvudpersonen skulle doktorera på Kapten Haddocks svordomar. Och som krönikör uppskattar jag honom mycket.