Citat:
Ursprungligen postat av miklon
Värt att tänka på är att alla länder inte är som Sverige, tvärtom utmärker sig Sverige med vårt höga beroende av kärnkraft. De flesta länder i världen har inte kärnkraft alls och av de länder som har det så är det få som får så hög andel av sin energi från kärnkraften som Sverige (~40%, det varierar lite från år till år). I Tyskland, som den här diskussionen handlar om så står kärnkraften bara för 17% av energiproduktionen.
Å andra sidan känns det som om hela västvärlden går mot att införskaffa kärnkraft, följda av en stor andel utvecklingsländer
http://www.world-nuclear.org/info/inf102.html ,
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Nu...percentage.svg. Samtidigt verkar de Asiatiska storheterna vara sugna på att utöka sin kärnkraft (Kina, Sydkorea & Indien).
Dessutom verkar tyskarna ha vissa förhoppningar om att någon gång få fusionskraft att funka, annars hade man väl antagligen inte ashat upp 350 miljoner euro för att bygga den här
http://en.wikipedia.org/wiki/Wendelstein_7-X.
Edit: Kanske bör nämna att jag inte tror att man kalkylerat på att man kommer lyckas inom en snar framtid.