2013-04-18, 17:21
  #1
Medlem
Stockholmsgruppen skriver följande på Facebook.

PRESSMEDDELANDE

Stockholmsgruppen hyllar sunda och friska modellideal. Agenturen representerar modeller i alla storlekar och driver kontinuerligt en rekryteringskampanj för att hitta plusmodeller.

För att se vad vi tycker, klicka in på stockholmsgruppen.com under fliken "Links & Events" där du kan läsa om "Curves".

Du kan också besöka vår nya satsning stockholmsgruppentalang.com där alla människor är välkomna att skapa en profil.

Stockholmsgruppen säger kategoriskt nej till tjejer med ätstörningar och det skulle aldrig falla oss in att leta nya talanger utanför en aneroxi-klinik.

För att vara vacker måste man också må bra!

Det är vidrigt om någon systematiskt riktat in sig på att leta efter tjejer med anorexiproblem. Självfallet tycker alla tillfrågade att det är helt oacceptabelt.
Samtidigt som ett brev på posten kommer händelsen att få den allmänna debatten om modellers vikt att blossa upp... men det är en helt annan debatt som måste ses i sitt sammanhang.

Stockholmsgruppen representerar modeller som syns i kampanjer och modevisningar för de allra största modehusen, Victorias Secret mm.
Självklart är vissa av tjejerna smala eftersom det representerar vårt samhälles syn på vad som är vackert och vad som efterfrågas av de allra största internationella kunderna. Inget företag i någon bransch skulle överleva om man försöker sälja på kunderna en produkt de inte vill ha.

Stockholmsgruppen vill ha modeller som trivs med sig själva och sin vikt.
Beroende på deras förutsättningar marknadsför vi dem mot olika kategorier av kunder. Förra året drog vi igång "we love curves" satsningen eftersom fler kunder frågade efter plusmodeller.

Alla människor kan arbeta som modeller.. men alla kan inte arbeta med Victorias Secret.. och det är inte upp till oss...

****

Känns som att detta är ett desperat försök att försvara att ansvaret inte ligger på dom utan att det är världens fel. Dom ber 14 åriga tjejer att gå ner i vikt! jag vet hur det funkar. det är bara så äckligt att försvara detta och förneka det.

"Självklart är vissa av tjejerna smala eftersom det representerar vårt samhälles syn på vad som är vackert och vad som efterfrågas av de allra största internationella kunderna. Inget företag i någon bransch skulle överleva om man försöker sälja på kunderna en produkt de inte vill ha."

****

Har även annan smaskig info om denna agentur som dom nog inte vill ska komma ut.
Citera
2013-04-18, 17:48
  #2
Moderator
skunkensunes avatar
Medier och journalistik --> Företagsskvaller
/Moderator
Citera
2013-04-18, 17:52
  #3
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Azia

Stockholmsgruppen hyllar sunda och friska modellideal
...
rekryteringskampanj för att hitta plusmodeller.
...
För att vara vacker måste man också må bra!

Som om man mår bra av "plusvikt"...
Citera
2013-04-18, 18:02
  #4
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Azia
...//Har även annan smaskig info om denna agentur som dom nog inte vill ska komma ut.
Undrar om det är dom som figurerar i Mari Jungstedts bok Den farliga leken?
Citat:
Ursprungligen postat av MariJungstedt
När den gotländska gymnasietjejen Jenny upptäcks av en modellagentur slungas hon in i en värld fylld av pengar, kändisfester och glamour.

För den några år yngre Agnes har det inte gått lika bra. Också hon har drömt om ett liv i rampljuset, nu är hon på väg att tyna bort av svåra ätstörningar. Men tragedin väntar också den framgångsrika Jenny. Under en fotografering på den karga gotländska halvön Furillen utsätts hennes pojkvän, modefotografen Markus, för ett brutalt mordförsök. Jenny och Agnes är länge ovetande om att deras liv är inflätade i varandra. Men det finns någon som håller ögonen på dem. Någon som planerar att ingripa i deras öden.
Citera
2013-04-18, 18:15
  #5
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Azia
Har även annan smaskig info om denna agentur som dom nog inte vill ska komma ut.
Och det är alldeles utmärkt om den gör det! All information är av godo!!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in