Citat:
Ursprungligen postat av Hamnboll
Rökning skadar oavsett mängd. Såklart är det parallelt med antalet cigaretter du röker och hur länge du har rökt, men kurvan startar inte på noll med en cigg och eskalerar uppåt. En cigarett ger dig skada som tar din kropp ett tag att återhämta sig ifrån och ju mer du röker desto mer har kroppen att reparera och desto mer skador orsakar du.
Är det mindre skadligt att röka mer sällan än att röka ofta och mer? Ja.
Är det ofarligt att röka sällan? Nej.
Titta på samlade vetenskapen, tänk kritiskt, analysera, pussla med starka hypoteser och teorier, tänk självständigt.
Då kan man se och förstå att massan är rejält lurad av hälsofascismen.
Ur grafer ser man:
Rökare som har hög utbildning har betydligt högre återstående medellivslängd än ickerökare med lägre utbildning.
För högutbildade kvinnor verkar rökning inverka ytterst lite på återstående medellivslängd.
Källa: Pekka Martikainen, professor i sociologi vid Helsingfors universitet. Vid tiden 7:07 i föreläsningen : Grafen har tre utbildnings-indelningar samt uppdelad efter rökning/ickerökning.
http://urplay.se/Produkter/175324-UR...gar+och+debatt
Mer om detta i tråden:
"Rökning är inte farligt"
https://www.flashback.org/t1974904p3
Om man tolkar vetenskapen rätt, så vet man inte om det är farligt, en hel del tyder på det är nyttigt, då rökar jämförs med acceptabel kontroll och i övrigt lever hälsosamt.
Kolla signaturen.
"Enligt koherensteorin som har sina rötter bland annat hos Leibniz är ett påstående sant om och endast om det är koherent med ett omfattande system av satser, som alla är inbördes koherenta."
http://sv.wikipedia.org/wiki/Sanning
Alltså hela och fulla sanningen är paradoxalfri. Hypotespusslet skall inte ha motsägelser, samt stämma med starka teorier och rätta forskningsresultat.
"Den intellektuella är dömd att alltid vara i 'strid' med de rådande övertygelserna och tankarna" Platon.
Källa:
https://www.flashback.org/t156497
Christer