2014-10-28, 01:06
  #1
Medlem
Enstaka-meddelandes avatar
Citat:
En distriktsläkare i södra Stockholm skickade en flicka med misstänkt ebola till sjukhus – i en taxi.
På sjukhuset omhändertogs flickan omedelbart enligt gällande rutiner, skriver Dagens Medicin.
Aftonbladet: Misstänktes ha ebola – sattes i taxi
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article19761317.ab

På en vårdcentral i södra Stockholm sökte tidigare i höst en kongolesisk flicka vård.
Citat:
I över en veckas tid hade flickan haft feber och kräkningar, symtom som debuterade när hon var i Kongo-Kinshasa.
Läkaren på vårdcentralen misstänker initialt malaria, men efter att ha kontaktat Karolinska universitetssjukhuset i Huddinge väcks misstankar om ebola.
Doktorn ombeds vänta i telefonen, varpå h*n blir stressad. Dito tror att sjuksköterskan lagt på luren - och skickar patienten till Huddinge i en taxi.

Flickan hade inte ebola, konstaterades dagen efter.

Hos IVO finns nu en lex Maria.

SVT (som ett tag sent i eftermiddag/under den tidiga kvällen toppade SVT Text med nyheten):
http://www.svt.se/nyheter/regionalt/...-sattes-i-taxi


Hur ser ni på Flashback på fallet?

Hur skötte läkaren detta, tycker ni?

Vad tror ni IVO kommer fram till?

Någon som vet vem läkaren är som gjorde den här bedömningen?
Citera
2014-10-28, 01:11
  #2
Medlem
Enstaka-meddelandes avatar
Läkarens namn: Danu@a Holm@erg.

Vårdenhetens namn: Capio Vårdcentral Rågsved.

I IVO-anmälan om läkaren (som ej nämns, hon är maskad):

"Specialist i allmänmedicin med många års erfarenhet av svensk primärvård.
Har fast anställning och arbetar heltid."


Den som skickade in anmälan till IVO heter Håkan Nilsson, medicinsk rådgivare (via utdelningsadressen Capio Vårdcentral Gubbängen). Detta den 14 oktober.
__________________
Senast redigerad av Enstaka-meddelande 2014-10-28 kl. 01:19.
Citera
2014-10-28, 01:30
  #3
Medlem
Enstaka-meddelandes avatar
Polenfödda läkaren D@nuta H@lmberg (svensk medborgare 1993), 68 år - i andra medier:

Swedish doctor put 'Ebola' patient in taxi (The Local):

http://www.thelocal.se/20141027/swed...atient-in-taxi
Citat:
The move breached strict guidelines that require patients to be immediately quarantined if they are thought to have Ebola, to avoid the virus spreading to others.

Dagens industri: Flicka misstänktes ha ebola - sattes i taxi

http://www.di.se/artiklar/2014/10/27...sattes-i-taxi/
Citera
2014-10-28, 16:10
  #4
Medlem
Enstaka-meddelandes avatar
Åke Örtqvist, chef för Smittskydd Stockholm, kommenterar att en patient med misstänkt ebola skickades till sjukhus i taxi: ”Ett gränsfall”.

En stressad och dåligt uppdaterad distriktsläkare skickade en patient med misstänkt ebola till sjukhus – i taxi.
Citat:
(...) en kongolesisk flicka med misstänkt ebola sattes i en taxi av en distriktsläkare i södra Stockholm. Flickan hade insjuknat med feber och kräkningar i Kongo-Kinshasa och symtomen kvarstod när hon sökte vård i Sverige.
Om hur Smittskydd Stockholm arbetar med att få ut information till primärvården:
Citat:
Den information som vi skickar ut går till alla chefläkare och alla verksamhetschefer på vårdcentraler. Där vi har lokalt smittskyddsansvariga läkare och sjuksköterskor så får de den också, men de finns inte riktigt på alla vårdcentraler, säger han och förklarar att Smittskydd Stockholm får listor med verksamhetschefer och chefläkare från landstinget.
Citat:
Om jag minns det rätt hade personen bara varit i huvudstaden i Kongo Kinshasa, och där fanns det inte någon ebola. Så det är ett gränsfall. (...)

http://www.dagensmedicin.se/nyheter/...ett-gransfall/

http://www.dagensmedicin.se/nyheter/...-ebola-i-taxi/
Citera
2014-10-29, 00:02
  #5
Medlem
Enstaka-meddelandes avatar
IVO - anmälan enligt lex Maria - 8.1.1-30283/2014

Händelse som kunnat medföra allvarlig vårdskada

Länk

I länken och här i citatrutan ser ni läkaren benämnd med DH (initialer för Danu*a Holm*erg, IVO har maskat doktorn så).

Kortfattad beskrivning av händelsen och kon...
Citat:
En [...] kongolesisk flicka insjuknar med feber och kräkningar i Kingshasa den 20:e september kommer med flyg till Sverige den 26:e. Eftersom symtomen kvarstår söker hon vårdcentralen den [...] och träffar dr DH som misstänker malaria och kontaktar infektionskliniken vid Karolinska Sjukhuset Huddinge. l telefon fattas misstankar om ebolainfektion och man ber dr DH vänta i telefonluren. Dr DH har inte fått kunskap om utsänd information från Smittskydd Stockholm om hantering av misstänkt ebolasmittad person och blir stressad, tror att sköterskan från Huddinge sjukhus lagt på telefon. Dr DH sänder patient akut till Huddinge sjukhus i taxi. Där undersöks patienten först av barnläkare, sedan av infektionsläkare innan man vidtar skyddsåtgärder enligt planen vid misstänkt ebolasmitta. Patienten läggs in. Provsvar anländer den 30:e och visar att hon inte hade ebola.


Fallet har rönt internationell uppmärksamhet också. Jyllands-Posten i Danmark (som benämner läkaren helt felaktigt genom "han", då läkaren är den kvinna jag nämnt) i artikeln Svensk læge mistænkte ebola - sendte patienten med taxa:

http://jyllands-posten.dk/internatio...nten-med-taxa/
Citat:
Da en svensk læge fik mistanke om, at en patient havde ebola, valgte han at ringe efter en taxa.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in