Jag vill i denna tråd diskutera synen på Ryssland och hur detta land nu kan ses som en konservativ motpol mot det alltmer dekadenta "väst", som en försvarare av traditionella värden och som en geopolitisk och metapolitisk motvikt mot globalism, materialism, nyliberalism och kulturmarxism.
Vi kan utgå från några intressanta texter som behandlar denna fråga.
Hur ser ni på denna fråga? Håller ni med om dessa resonemang?
Vi kan utgå från några intressanta texter som behandlar denna fråga.
Citat:
https://operationnovorossiya.wordpre...sk-messianism/
Förenta staterna är inte en demokrati utan en plutokrati där nihilismen och mammonismen (dyrkan av pengar och egendom) inte garanterar mångfald, utan förstörelse av mångfald i det att varje kultur som sugs upp av globaliseringen och internationalismen till sist också förlorar sin essens, sitt särtryck. Här framstår istället Ryssland som ett metapolitiskt och geopolitiskt alternativ för en ny typ av frihet. Ryssland är idag bärare av de andliga och kulturella värden som Europa har förlorat och Ryssland utmanar den amerikanska hegemonin – inte bara kulturellt utan även ekonomiskt genom BRICS-samarbetet. Förenta staternas aktion i Ukraina ses här som ett desperat försök att upprätthålla en ordning som man är på väg att förlora.
Vi har således ytterst att välja mellan en värld där anti-traditionalism, amerikanism och mammonism har centrerat världens nomos i Washington och på Wall Street eller att söka oss till ett metapolitiskt alternativ. Det är mot denna bakgrund jag stöder Ryssland och Novorossiya.
Vi har således ytterst att välja mellan en värld där anti-traditionalism, amerikanism och mammonism har centrerat världens nomos i Washington och på Wall Street eller att söka oss till ett metapolitiskt alternativ. Det är mot denna bakgrund jag stöder Ryssland och Novorossiya.
Citat:
https://anarkotraditionalism.wordpre...isering-v-1-0/
Den amerikanska globaliseringen är en av de största hoten som mänskligheten står inför; i propagandan förespråkar man tolerans och pluralism men hotar att utplåna traditionella kulturers särart. Den ökade rovdriften och utsläppen bidrar till en ekologisk katastrof. Världsekonomin står idag i ett symbiotiskt förhållande till den amerikanska; till och med naturens egna grödor har blivit patenterade genom amerikanska företag som producerar GMO (genetiskt modifierade organismer). Under det kalla krigets dagar tjänade Sovjetunionen och Warszawa-pakten som en naturlig och säkerhetspolitisk motvikt till USA och NATO. Världen var de facto en säkrare och lugnare plats att leva på för 30 år sedan, även om det här och där kunde blossa upp begränsade konflikter i Sydamerika, Afrika eller Asien, och trots det ständiga kärnvapenhotet. Men sedan Warszawa-paktens avvecklande och Sovjetunionens demontering så har USA och EU haft fria händer att härja fritt över hela världen; globaliseringen är ett resultat av en inneboende obalans i makt.
Citat:
http://janolofbengtsson.com/2014/10/...land-och-vast/
Tvärtom bör vi förena oss även med Ryssland i bekämpandet av de verkliga hoten, som även de står inför, och som redan finns mitt bland oss, inte bara utanför Europas sydöstra gränser. Om USA, EU, NATO och George Soros inte blandat sig i, hade vi inte haft dagens konflikt i Ukraina och därmed inte heller den upplevda, artificiella konflikten med Ryssland. Det är Carl Bildt, Radek Sikorski och liknande politiker, och de västintressen (“västintressen”) de representerar, som sedan länge är den större säkerhetsrisken. Och de är det genom sitt agerande inte bara mot Ryssland utan även i Mellanöstern.
Hur ser ni på denna fråga? Håller ni med om dessa resonemang?