Hej!
Sommarkurser har verkligen högtryck vilket gör att jag fått en dålig reservplats, så i år ska jag sälja glass och läsk på stranden. Man är ju trots allt en fattig student
Jag funderar på att köpa in varorna i någon bra affär, med ok priser.
Jag ska främst sälja läsk och glass.
Vad tycker ni är rimliga priser för detta vid en strand där det är det inte finns en affär i anslutning förutom mitt stånd.
Jag går i tankarna om att prissätta varorna såhär:
* piggelin = 15 kr
* jordgubb&chokladstrutar = 15 kr
* sandwich = 20 kr
* nogger = 20 kr
* "magnumkopia" = 20 kr
* läsk & vatten = 15 kr
Är detta för billigt eller för dyrt, Vad tror ni, hur skulle ni prissatt & vad kan ni själv betala vid en strand ?
Vad kan jag räkna med på ett ungefär att försäljningen kan bli (barnvänlig sjö med "lagom mycket" folk", något mindre ställe men ändock populärt)?