Citat:
Ursprungligen postat av
EchoKarting
Hej,
Jag har blivit erbjuden en plats utomlands att plugga ekonometri (Econometrics and Operational Research). Jag tror att jag har en ganska bra uppfattning vad utbildningen går ut på (rätta mig gärna om jag har fel). Mycket statistik, använda matematik och applicera det för att lösa business problem eller att helt enkelt bevisa ett påstående.
Frågan är dock hur översätts jobbet - som man får utav utbildningen - på svenska? Jämfört med utomlands finns inte så många jobb här i Sverige där man söker efter "ekonometri", finns det andra översättningar? Kallas det möjligtvis för analytiker? Vad är översättningen?
Om det är någon som har pluggat ämnet/vet någon som har gjort det:
-ingår det mycket programmering?
-Vad har ni för erfarenheter av utbildningen?
-Vad är efterfrågan på arbetsmarknaden? Vad är behovet jämfört med utomlands?
-Vad jobbar ni med?
-Lön?
Som många har nämnt är det en del av nationalekonomin (antagligen den del som är mest användbar utanför just nationalekonomi). Om du läser en avancerad utbildning i t ex business, finance, public policy, marketing, osv så kan du räkna med att du kommer att behöva lära dig en dos ekonometri då metoderna bland annat är användbara i empiriskt arbete där datan som du arbetar med inte är genererad genom labbexperiment, vilket den sällan är inom dessa områden.
Om den utbilding som du är antagen till är något att ha så kommer du att få lära dig grunderna av minst en statstisk mjukvara (Stata, R, SPSS, etc) och om du ska bli så attraktiv som möjligt så skulle jag satsa på att lära mig mer än ett, alternativt bli en riktig räv på den du väljer att bli "specialist" på (skulle gissa att R, utan att ha några riktiga belägg för detta, är det program som värderas högst).
De tjänster som du kan tänkas få lär inte ha titeln econometrician som några har nämnt. En rekommendation är att du funderar själv vilken typ av jobb/industri som du är intresserad utav och läser de komplementarande kurser (du nämner game theory etc) som möjliggör att du får jobb inom det område som du tycker är intressant. Game theory (eller IO om du vill läsa något mer applicerat och mindre teoretiskt) är t ex bra om du vill jobba inom merger analysis, strategi, eller något annat som fokuserar på analyser av marknadsstrukturer.
Som summering, om du är intresserad av dataanalys så är det en bra utbildning. För att maximera den så ska du lära dig så mycket programmering som du bara kan (låter kanske självklart), men också fundera inom vilket område du vill vara verksam så att du kan välja till de kurser, de metoder och teori, som bäst möjliggör att du får göra den typ av jobb/analysis som du vill pyssla med.