Nu är det 35 år sedan för min del så min info kan vara inaktuell men jag sa vad jag ville bli och vid de fysiska proven sa dom då vad jag behövde för att klara det.
Snacket med psykologen är det nog inget jag kan hjälpa dig med men har en gissning att det är positivt med lagidrott och andra organiserade saker.
Prata tydligt och stressa inte. Låt en kompis ställa frågor och svara utan att ställa till det för dig med långa konstiga utläggningar.
Inga snyfthistorier om trasiga förhållanden hemma och skit.
Inget snack om psykiska problem.
Öva så många intelligenstest du kan så du förstår tekniken bakom. Det kommer lätt höja ditt resultat med 20.
Får jag rekommendera FJS som jag personligen håller högre än Kustjägarna.
Här kommer ett träningsprogram som kommer hjälpa dig med den fysiska biten.
Även om du inte når enda fram innan mönstring kan du bli uttagen.
https://www.forsvarsmakten.se/siteas...rogram_fjs.pdf
Se till att vara stark när du rycker in. inga "GYM-muskler" utan riktig uthållighet är viktigt. Du kommer behöva prestera under många dagar. Inte några explosiva övningar på gymmet även om detta också hjälper till.
Kan du gå fyra mil om dagen i terräng med 25 kilo på ryggen i fyra dagar så är det bra. Tänk på att fötterna skall hålla.
Ge aldrig upp!