Citat:
Ursprungligen postat av
whack-a-mole
Är det möjligen så att Educo inte fixar räntebetalningar till SBB? Och SBB tvingar dom att hitta finansiering på annat vis.
Ni får ordna fram lån annars blir det konkurs.
Brookfield har nog bra insyn i SBB och väntar ut det oundvikliga och kommer plocka russinen ur kakan.
Nej lånet är på en ganska låg ränta till Educo, det är snarare så att SBB måste minska på LTV, samt få in likvider till skuld som förfaller, då finansieringskostnad går från någon enstaka till 8-12% givet sämre ränteläge och sämre rating för SBB. Rävsaxen är ju att de måste få pengar till att betala av skulder som förfaller, men behöver de betala höga räntekostnader kommer kovenanterna att slå i på räntetecknadsgraden, sen kan de inte sälja av för mycket fastigheter till rabatt heller, för att slå i kovenanter för LTV.
En chans de har är ju ta att de tar säkerställd skuld som de kan få till lägre ränta, men även där finns det kovenanter som säger hur mycket som får vara säkerställd, det var därför man delade ut Neobo, för att ta ned andel säkerställd skuld.
Som sagt, en rävsax de satt sig i som är svår att navigera, det är därför många tror på konkurs/evaporerat värde i aktierna. För om de tvingas att betala obligationer i förtid är det kört för aktien.
Sålde det jag köpte förra veckan idag, kanske köper lite D-aktier igen(sub 1% av portföljen dock) om de går ned mot 3kr igen (köper man på fonddepå så kan man ju dra av det om de kursar samt så får man ju nästan halva inköpet i utdelning nästa år, vilket de nu borde klara av, samt helt ok uppsida om de reder ut skiten).