2022-02-26, 15:39
  #21397
Medlem
GhangBangTanjas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av StigEngstrom
Detta är väl beviset på att svenskar inte är hjärtlösa och emot flyktingar i sig, ukrainska flyktingar är hjärtligt välkomna till Sverige.
Synd bara att vårat mottagande är högst begränsat då vi gett asyl till allt och alla nu när européer verkligen behöver hjälp...

Jag håller med.
Jag kanske skulle vara i vägen just nu. Men snackade just med några på jobbet och de hänger på i så fall.
Finns en färjan från Karlskrona ner till Gdansk. Sedan bara ett par timmar.
Citera
2022-02-26, 15:39
  #21398
Medlem
ReijoHervonens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Men ända in i det sista trodde nästan ingen i Ukraina att det ryska anfallet skulle komma.
Hur kunde så många ha så fel?

https://www.dn.se/varlden/in-i-det-s...C3%A5%20fel%3F
Det handlar om att globalisternas förtroende börjar vara förbrukat. Ingen tror längre på vad dom säger.
Citera
2022-02-26, 15:39
  #21399
Medlem
serbisknegers avatar
Döda mongoler

https://twitter.com/i/status/1497579484815368199
Citera
2022-02-26, 15:39
  #21400
Medlem
nousernameneededs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
I praktiken gör de också det. De permanenta medlemmarna har Veto och vilka är det? USA, Frankrike, UK, Kina och Ryssland. Kolla krigen de senaste decennierna och dra dina egna slutsatser. Rysslands fredsbevarande insats i Ukraina är i det sammanhanget ett av de mest milda uttrycken för dessa staters militära insatser i andra länder.

Mao säkerhetsrådet tillsammans med FN är ett stort skämt... som övriga länder bör behandla som paria
Citera
2022-02-26, 15:39
  #21401
Medlem
Maackans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Rallydumpen
Ryska armén möter i praktiken Nato by proxy men Ryssland är ingen precisionsarmé vars främsta mål är att minimera förlust av mannar, och påstår sig inte vara det. Blod fanns redan i lager innan kriget började. Det är en armé som har förmåga att vara länge, hålla ut och aldrig sluta.

Ryssland behöver inte bry sig om propaganda och förlorade män på samma sätt som USA behöver göra angående stupad amerikaner.
Ryssland fortsätter att slåss och når sitt mål. Ryssland är en björn som kan ta många skott. Den slutar inte.

Dock får Ryssland det svårare ju längre tiden går.
Krig är kostsamt och pengarna tickar fort,samt dem har problem att få in förnödenheter till trupperna.
Och undertiden så enar sig den fria världen mot din diktatur och ger bistånd iform av vapen mm till Ukraina.
Prutten möter hårt motstånd och hade helt klart inte räknat med detta!
Citera
2022-02-26, 15:40
  #21402
Medlem
https://youtu.be/UNIU6TRsRzk
What russian assault on ukraine would look like
Caspian report
Rätt så spot on vad som hänt och vad vi kan förvänta oss av konflikten.
Caspian report brukar ha rätt bra koll på området
Citera
2022-02-26, 15:40
  #21403
Medlem
Ryssland styr sina medier med vad de får använda för ord.

Citat:
Ryska medier får inte använda ord som "invasion" eller "angrepp" när de beskriver Rysslands agerande i Ukraina, beordrar en rysk tillsynsmyndighet.

https://www.msn.com/sv-se/nyheter/ut...?ocid=msedgntp
Citera
2022-02-26, 15:40
  #21404
Medlem
Felstavarens avatar
Här är några fler intressanta punkter från underrättelserapporten som Estlands f.d. ÖB Riho Terras delat på Twitter. Notera att det får anses röra sig om obekräftade uppgifter, men det är intressant oavsett.

- Putin har gömt sig i en bunker i Uralbergen och har tvingat med sig sina oligarker så att dessa inte kan fly
- Han är vansinnig över att kriget visat sig mycket svårare än han hade räknat med
- Kostnaden för kriget uppgår till 20 miljarder dollar per dag för Ryssland
- Ryssland har bunkrat upp med raketer m.m. för max 3-4 dagar
- Krigsindustrin har inte kapacitet att fylla på lagren i den takt som krävs
- Om Ukraina kan försvara sig i tio dagar kan Ryssland tvingas till förhandlingsbordet då pengar och lager då helt enkelt tar slut
- Rysslands plan B verkar tyvärr vara att angripa fler civila mål för att skapa panik i befolkningen

https://mobile.twitter.com/RihoTerra...37193346220038

Det känns än så länge för tidigt att våga hoppas på något i den här konflikten, men det vore så klart helt fantastiskt om ryssarna slutligen gick mot ett så här förnedrande nederlag knappt två veckor in i invasionen.
Citera
2022-02-26, 15:40
  #21405
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av seriouslyfuckedup
Jaha då kommer Ryssland konfiskera alla utländska tillgångar.

Framförallt den egna befolkningens tillgångar. Det kommer bli nödvändigt rätt snart och vi vet ju hur lyckad kommunismen var för det ryska folket?
Citera
2022-02-26, 15:40
  #21406
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Spersson
Flyktingar från Ukraina består av kvinnor och barn, till skillnad från när ett arabiskt land invaderas, då är det männen som flyr.

Ja precis, Ukrainas män är män. De strider för sitt land och de skickar inte iväg sina barn och kvinnor.
Bögarna i muslimska länderna är en helt annan sak. De är fega äckel till män
Citera
2022-02-26, 15:41
  #21407
Medlem
Stämmer detta med swift blir ju i ett huj alla rika ryska idrottsproffs i ett huj fattiga som kyrkråttor

Putin lär ju inte bli populär på hemmaplan

Tror putin helt misstolkat allt och trott att eu nato osv e helt sprittlat med alla interna problem

Dessutom omges ju putin bara av jasägare
Citera
2022-02-26, 15:41
  #21408
Medlem
En uppdatering - jag har många vänner i Ukraina och Ryssland, därav mina direkta kontakter. De har satt in mig i kanaler där jag kan följa allt snabbt, även om jag får översätta en del.

Hoppas personligen Ryssland far åt helvete (inte folket), och hoppas Ukraina kan hålla upp länge. Det kommer ta tid det här.


Ukraina är beroende av vapen från väst nu, problemet är att de skulle behlva mer avancerade vapen och det finns inte tid för det. Men svenska NLAW hsr tex. Räddat dem stort nu i början att hålla ryssen borta från luften.
Det är ett av världens bästa Luftvärnssystem, bärbara räknat.


Tyvärr kommer Ryssland sakta men säkert mala ned Ukraina som det är nu om inte väst går in med trupper och det kommer ju inte ske.

Majoriteten av de rysska styrkorna har inte ens kommit i strid ännu. Det är enstaka tunga fordon och många lätta förband som stykt med hittills, fram tills nyss då den norra axeln tog betydande förluster.


Luften är öppen, ingen vågar flyga (eller kan) för du blir bara nedskjuten.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in