Citat:
Ursprungligen postat av
jonjonesHW
Det bästa hade varit om Gorbachov såg till att man skrev på papper att man inte skulle expandera österut, förutom det så föll öst-tyskland och alla andra länder österut blev självständiga så det håller inte. Den iden med att Nato lovade att inte expandera var inget mer än en ide och kanske en handskakning.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fyllskalle
När har NATO lovat det?
Inte i samband med Sovjetunionens upplösning i alla fall.
https://hls.harvard.edu/today/there-...-enlarge-nato/
Jag kan köpa att missuppfattningar skedde, men man behöver nog titta på många många olika källor och göra en avvägning för vad som stämmer eller inte. Med det sagt är det inte det här som är enda orsaken till konflikten.
Citat:
Ursprungligen postat av
Noobermench
Till Baltikum och Polen menar du?
Ukraina är mig veteligen ingen medlem av Nato...
Det stämmer, dom är inte med i NATO.
Citat:
Ursprungligen postat av
Draken55
Men då är allt ok då eftersom Nato aldrig lovat det du fantiserar om.
Men för er räknas bara vad ni känslomässigt tror, precis som att ni tror ni slåss mot nazister.
Nej allt är inte okej, men huruvida dom var nazister eller inte är irrelevant. Hela konflikten började med en revolution mot en ryskvänlig ledare i Ukraina och idén om att närma sig Ryssland istället för EU. Det handlade om grupperingar som avskydde ryssar och ville skrämma iväg dom. Det blev också ett antal dödsfall. T o m SVT har gjort en dokumentär om det.