Citat:
Ursprungligen postat av
MrArtur
Han skulle kunna framföra arr allt går enligt plan och be folket om tålamod exempelvis. Nu framstår allt bara förvirrat och ingen känner direkt till ert officiellt ordentligt syfte med invasionen eller någon plan för stundande invasion. Det inger knappast förtroende och avsaknad av propaganda är nog ingen vidare propaganda som inger mod hos militären eller förståelse hos befolkningen.
Men jag tolkar detta som att du inte heller känner till några uttalanden av ledaren.
1. Det finns även Ryska journalister som klagar på den Ryska presshållningen och bland annat anger finansiella skäl till att ändra pressrapportering. Exempelvis att folk tror på Ukraina och därför kan Ukraina ge ut krigslån till 12 miljarder dollar och folk köper lånen. I det här fallet var det dock stater som USA och UK m.fl. som köpte lånen och ingen privat bank (utan statsorder eller garanti) idag är tokig nog att låna ut pengar till Ukraina, möjligtvis vrakköpa i Ukraina, men inte något annat.
1.1. Vill man vara elak kan man säga att Ukrainas statskassa flyttade utomlands med lånet.
2. Primär effekten av den Ryska hållningen är att:
2.1. Demoralisera Ukraina. Avsaknaden av bollplank påminner om "the silent treatment" och förvandlar informationsmedia till ekokammare. Ekokammare som inte kan anpassa ekon till verkligheten och därför ofta divergerar allt mer från vad folk och arme ser på fältet.
2.2. "Loose lips sinks ships", Ukrainas läppar fladdrar hela tiden och om skutan börjar kantra...
2.3. Att Ryssland alltid kan avväga sina pressbilder efter akkurat information och inte behöver passa blixtåtertaganden och liknande.
3. Effekten av Ukrainas agerande är med andra ord att moralen initialt höjs men sedan sänks över tid och är svår att återställa utan ny regim med trovärdighet.
3.1. Ryssarna kör nuförtiden samma modell som Finnarna under WW2.
4. Nu är det färdigflashbackat!