Citat:
Ursprungligen postat av
Krakem
Man hade gärna varit en fluga på väggen vid överläggningarna mellan Kina och Ryssland. Inte omöjligt att Kina gett löften till Putin att vara mer aktiva och försöka norpa Taiwan under tiden som den ryska kampanjen pågår. Kanske även lovat mer stöd än några försiktiga diplomatiska löften.
Nu ler de i mjugg av att ha avpolletterat ett Ryssland med stormaktsambitioner utan att ha offrat något själva. Kineserna har helt spelat ut Putin här.
Ja. Putin tror att kineserna ser honom som sin jämlike. Detta stämmer inte. De ser på honom på samma sätt som de ser på korrupta afrikanska ledare de lurar av varenda naturtillgång av till rea-pris.
Samma kommer ske med Ryssland. Kineserna kommer köpa upp hela Rysslands tillgångar till rea-pris, och Ryssland kommer kunna betraktas som en kinesisk koloni på samma sätt som stora delar av Afrika är det.
Kina har dessutom ögonen på stora delar av Sibirien och har haft så länge. Förmodligen behöver kineserna inte ens avlossa ett skott för att få tillbaks dessa områden när Ryssland faller ihop inifrån av sin ekonomiska kollaps.