2022-03-02, 23:48
  #47497
Medlem
momongos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dozah
Är inte finländarna erkända för att vara skickliga piloter? Har en polare som iaf berättade för mig att de var de enda piloterna som valde att lyfta och flyga iväg (Finair) trots att det var dimmigt och så medan brittish airways så fort det var minsta lilla dimma stod de stilla.


Flygplatsen hade stängt ner helt och mitt i allt anropar finska flygplanet att dom landat och undrar vilken taxi dom ska ta.

Kommer inte ihåg vart eller när men pga. Dimma / vinterstorm eller liknande.
Citera
2022-03-02, 23:49
  #47498
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sqrbanken
Om så inte skulle ske så kommer de med fog att gå till historien som en av de mest inkompetenta angriparna någonsin. Rädd för att Putin dessvärre hellre drar med sig hela mänskligheten ner i avgrunden än att blåsa av detta elände varför man bara kan hoppas "dilemmat" tas om hand inbördes innan så sker.
Afghanistan var en större katastrof både för sovjet mot mujaheddin och senare USA mot talibanerna. Finns ingen anledning att överdriva.
Citera
2022-03-02, 23:49
  #47499
Medlem
mr.demons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Clay Allison
Inte som han meddelat någon i denna tråd - även om många uttrycker sig som om han hade det.

Det var faktiskt ett bra svar. Jag skrattade lite.
Citera
2022-03-02, 23:49
  #47500
Medlem
Teus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av rokossovsky
Liv?

Några hundra som demonstrerar i ett land av 145 000 000 är ingeting att ta notis om, förutom i västs propagandamedia då.
"Några hundra" du är fan otrolig.
Citera
2022-03-02, 23:49
  #47501
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av blerran
Internationella brottmålsdomstolen (ICC) i Haag har formellt inlett en utredning om krigsbrott i Ukraina, uppger BNO News. hejdå putin 1 månad kvar sen sitter du för krigsbrott 😂

Ingen bryr sig om ICC. USA erkänner exempelvis inte ICC. Du kommer aldrig se en amerikan åtalad och dömd i den domstolen.
Citera
2022-03-02, 23:49
  #47502
Medlem
Acid-Brains avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GangBangTanja
Ryssland kan inte på egen hand bestämma gränser.

Ryssland har väl rätt att bestämma om sina egna markområden? Största delen av Ukraina har egentligen alltid tillhört Ryssland. Därtill är det Rysslands förtjänst att det överhuvudtaget existerar någon form av infrastruktur i Ukraina. Ryssland har pumpat in miljarder och åter miljarder för att bygga upp en fungerande infrastruktur i Ukraina.
Citera
2022-03-02, 23:50
  #47503
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Trolltestet
De verkar ha planerat för det:
https://ukrainetoday.org/2022/03/02/...sdc-secretary/

Många människor kommer förmodligen att skjutas på gatorna i Ryssland.
Om polisen (som om jag inte missminner mig är militära eller paramilitära i Ryssland) väljer att skjuta ner unga flickor och gamla tanter.
Citera
2022-03-02, 23:50
  #47504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Stalin Jr.
Putin eller Ryssland har ingen ambition ockupera/annektera ukrainska territorier där ryssarna utgör minoritet. Det funkar inte 2022 att ockupera fientligt inställda civilbefolkningar. Detta tankesätt hör till det förflutna. Det är Ryssarna väl medvetna om.

Hela Ukraina är fientligt inställt till Ryssland med undantag av Krim och östra tredjedelen av Donbass.
Citera
2022-03-02, 23:50
  #47505
Medlem
Helge.Palmcrantzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av punishersweden
Ok Helge. Vi stämmer av 15 mars. Då räknar jag med att Kiev, kharkiv och Mariupol är under rysk kontroll.

Dessutom kommer verkligheten i fatt EU. Sanktioner kommer lättas så fort Ukraina är militärt besegrat. EU vill ha rysk gas. Sen är det business as usual.

Ok. Ska bli kul att se vad du har att säga när du har fel. Ryssland har skitit i det blå skåpet och har en övertro på sin kapacitet. De kommer få lida av sanktioner och döda mannar en lång tid framöver.
Citera
2022-03-02, 23:50
  #47506
Medlem
Haha ja varje gång försvaret övningsflyger är det ju nån tomte i lokaltidningen som skall klaga. Om det ena och det andra. Att dom är töntar som leker pang pang eller släpper ut växthusgaser. Naiva bortskämda idioter. Finns många ska ni veta.
Citera
2022-03-02, 23:50
  #47507
Medlem
Pojkekorvs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nousernameneeded
Vem ska sätta honom där? det är ju bara löjligt... att de håller på.

Det handlar nog om att man ska samla bevis numera vid alla krig, direkt! Inte komma efteråt och börja leta och det ena och det andra när det är mycket svårare. Iaf så sa en gubbe på TV att han trodde att de var så.
Citera
2022-03-02, 23:50
  #47508
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kilowattjagaren
Du vet att Ryssland och Ukraina är grannar?
Vet du om USA är granne med Irak?

Vet inte vad det är för poäng du vill göra?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in