Citat:
Ursprungligen postat av
HejaFinland
Jag tror det kan bli en situation där Ukraina måste välja mellan Europa och USA; för de sistnämndas positioner skiljer sig allt mer. Det kommer kanske bli omöjligt att vara både EU och USA till lags samtidigt.
-Om Ukraina går med på allt USA vill så kanske EU bryter all inbladning och utvisar några miljoner ukrainare tillbaka till Ukraina; för det kommer inte vara en säkerhetspolitiskt acceptabel ordning där Ukraina delas mellan Ryssland och USA. Och gränsen till Polen stängs.
-Om Ukraina går med på allt Europa vill så kanske USA stoppar allt stöd, tar bort sanktioner mot Ryssland, tar bort alla sina trupper från Europa. NATO upphör i princip.
Det blir pest eller kolera för Ukraina men alternativet att stödja båda kanske inte finns.
EU är också "between a rock and a hard place" eftersom EU /Rest-NATO i Europa i praktiken inte kan backa upp Ukraina på egen hand och
både
1) täcka upp för USA;s militära och finansiella stöd till Kiev (när detta avtar på sikt, vilket det nog kommer att göra ganska snart)
2) öka sitt eget stöd till Ukraina (utöver att man "gör vad USA skulle ha gjort")
3) rusta upp sina egna arméer och flygvapen med sikte på ett framtida storkrig mot Ryssland
Det är helt enkelt över Europas förmåga att klara av något sådant, både politiskt, ekonomiskt och industriellt (och detta även om man räknar in GB, som också redan brottas med allvarliga ekonomiska svårigheter och långsiktiga, djupa budgetunderskott). Att dessutom riskera ett öppet krig med Ryssland i fastlands-Europa utan säkrad stenhård uppbackning från USA - nej, det finns inte på kartan. Det här handlar mest om retorik från de europeiska ledarnas sida, och i Moskva har de nog redan genomskådat denna retorik.
Europeiska ledare brukade i litet lugnare tider gärna säga att "vi behöver ha amerikanerna med på båten för att kunna försvara oss väl i krig" (eller för att våga vara bestämda mot Ryssland i skarpt läge). Jag håller kanske inte med om att det alltid måste vara så - men i
den här konflikten är det definitivt sant.
Jag räknade redan hösten 2022 med att det här kriget på sikt skulle driva in en kil mellan USA och en del av deras allierade i Europa. Särskilt om det blev tydligt att Ukraina inte segrar.