Citat:
Ursprungligen postat av
526
Jag försöker se det här i ett större perspektiv. Jag förstår också att de där människorna inte är helt hemma och att det är massa infekterade turer fram och tillbaka.
Men i sin helhet handlar det om att det är ett motstånd mot alternativa människor. En kollektiv mobbing som står emot det individuella rättigheterna.
Jag förstår hur du menar. Lisa hävdar att hon druckit te med hampa i. Analyssvar, om hur mycket thc hampan innehåller som beslagtagits, har ej inkommit när rätten tar beslut om tvångsomhändertagande.
Lisa säger att hon är villig att samarbeta med socialtjänsten. Detta tas ingen hänsyn till i beslutet, vilket jag tycker är helt uppåt väggarna med tanke på Josefs anknytning till sin mamma och det trauma ett tvångsomhändertagande medför. Någon skrev att så brukar det vara i Förvaltningsrätten, att föräldrar plötsligt vill samarbeta; ja men ta vara på det då, istället för att underförstått mena att "det är så dags att vilja det nu"; det argumentet är illvilligt och ser inte till barnets bästa (om det inte handlar om misshandel eller grov vanvård förstås).
I domen står vidare att det är
högst osannolikt att Lisas thc-värden kommer från tedrickning;
högst osannolikt betyder inte 100% fastlagt. Jag tror ärligt inte att hon röker. Det står heller inga värden, eller om det var urin eller blodprov. Därför blir det svårt att bilda sig en uppfattning. Är det trots allt så att hon ammar och röker ser jag det självklart som helt förkastligt; det är skadligt för ett barn att ha föräldrar som missbrukar.
För övrigt finns det faktiskt inget som tyder på direkt vanvård av Josef. Någon polis ser fimpar i ett rum med barnets leksaker, men Lisa hävdar att dom förvarar leksaker där och att det inte är Josefs lekrum. Vad säger att hon inte talar sant? Det är en tolkning om man vill vara illvillig.
Det har uppenbart skurit sig mellan Lisa och Socialtjänsten, där tror jag problemet ligger. L beskriver i en film hur någon handläggare/chef från soc. slänger på luren och skriker "Hejdå!", vilket inte framstår som professionellt. Det finns människor inom socialtjänsten som är ytterst trångsynta (i stil med dom inlägg i denna tråd som anser att samtliga i Doghousegruppen bör tvångsomhändertas); det är människor som förespråkar maktmissbruk och inte kan tåla om någon rör sig utanför deras norm. Till exempel: man ska diska direkt när man har ätit, inte låta disken stå i flera timmar (nu talar jag ej om misär utan om man väntar en dag), man ska dammsuga så fort man ser en dammtuss, man ska duscha varje dag, man ska tycka att allt som samhället erbjuder är bra (exempelvis vaccinering). Gör man på annat sätt är man genast misstänkt och "fel".
Jag tror att Lisa hamnat i någon slags chock när det börjar ramla in brev från socialtjänsten med uppmaning om möten och orosanmälningar. Det värsta som kan hända en förälder är om något hotar ens barn. Det har triggat barnhandelsrädsla/säpo/konspiration osv. som tysken har underblåst. Sveriges regeringar har underlåtit att undersöka den omfattande handel som pågått med adoptivbarn, trots att de visste, och detta är en stor fet skandal. Så Lisas rädsla är inte så svår att förstå. Lyssna till Patrik Lundgrens Vinterprat, det ger en tankeställare, från 27 minuter in i programmet berättar han om Sveriges handel med barn.
https://sverigesradio.se/avsnitt/pat...interprat-2022
Det är även känt att HVB-hem kan medföra att barn kommer ur askan i elden när de hamnar där.
https://socialpolitik.com/2019/10/17...g-vinstmaskin/
Pengar, pengar, pengar ..