Citat:
Ursprungligen postat av
Slackoff
Det är väl snare ett tecken på vilka total idiotiska hjärndöda barbarer Hams är som har angripet de judar som kanske har varit mest sympatisk inställda till dem..
Hade de sänk ship to Gaza hade jag skrattat däremot.
Israeliska bosättare långt utanför 1948 års gränser är knappast positiva till palestinierna. Snarare är de en spjutspets i Israels mål att totalt tränga ut palestinierna ur Levanten.
Ship to Gaza för att det var europeiska socialister på den båten, eller vad?
Citat:
Ursprungligen postat av
runx
Att dessa fredliga människor har mördats av islamistiska terrorister är fruktansvärt hemskt. Individer som verkar och lever i små, icke-expansiva och värdemässigt homogena enklaver angår ingen, förutom andra kommunister som gör anspråk på deras produktionsmedel då. Rätten att ingå frivilliga avtal i samförstånd med andra måste värnas oavsett avtalets innehåll. Utan att veta någonting om den specifika gruppen betvivlar jag dock att dessa levnadsförhållanden skulle ha upplevts som fördelaktiga. Hoppas de mördades anhöriga finner tröst och framtidshopp i sin tro.
Hur får du dem till icke-expansiva? Upprättandet av de här samhällena syftar just till att expandera Israels mark långt bortom vad man har nån sorts internationellt stöd för. Den befolkning som tidigare bodde där har fördrivits/etniskt rensats och en annan grupp har slagit upp socialistiska samhällen i dess ställe.
Citat:
Ursprungligen postat av
esloveslov
Att kibutzer var röda försvann väl på 80-talet.
Citat:
Ursprungligen postat av
HipToBeSquare
också min fråga, var inte kibutzer en typ av kommunistiska omskolningsläger för judar som var en grej på 40 och 50 talet?
Socialism är grundläggande i hela konceptet och det är knappast genomsnittliga, ideologiskt neutrala människor som samlas i kibbutzer. Det är fortfarande något av en grej att vänsterextremister i Väst åker till Israel och provar att bo i kibbutz, för att styrka sin egen tro på socialismen.
Citat:
Ursprungligen postat av
Melker9889
Om någon blir glad över att någon grupp ''rensas'' är de nog på riktigt mentalt sinnessjuka och bör hållas borta från det civiliserade samhället. Oavsett hur ideologiskt olika man må vara.
Håller med. Dock är det ett vanlig motiv hos framförallt den generation som formerades under kalla kriget. Nu senast gottade de sig i lemlästande av ryssar, som de på något krumbuktartat vis fick till både kommunister och fascister. Men nu när det gäller israeliska socialister är detta bortblåst, vilket får mig att ställa frågan om det aldrig egentligen handlade om ideologi, utan om att de hatar européer och älskar judar.
Citat:
Ursprungligen postat av
Opuskrokus
Jag tycker det verkar som att det är du som har våldsfantasier.
Hur då? Jag har inga fantasier om att hacka ned Israels civilbefolkning. Dess ledare bör dömas till döden för folkmord, men inte för att ge njutning åt någon ideologisk svärmare, utan för att kapitlet Israel ska få ett tydligt slut så hela världen kan gå vidare.