2023-10-28, 23:48
  #1
Medlem
Hoeullebecqs avatar
Äntligen någon som ger sig på begravningsentreprenörsmaffian!

https://www.fokus.se/kronika/jag-har...te-stolt-over/

Citat:
Något säger mig att man ska ha gott om tid om man muckar gräl med Henrik Rydberg, kyrkoherde i Västanfors Västervåla församling i Fagersta och VD för Kyrkans Begravningsbyrå AB. I en TT-artikel i Svenskan i dag kommenterar han att Begravningsbranschen vänt sig till Konkurrensverket för att få prövat om en av de begravningsbyråer som församlingar i Svenska kyrkan startat, ägnar sig åt ”missbruk av dominerande ställning”. ”Det är ju bullskit – som det heter på svenska”, kommenterar VD-pastor Rydberg.

En snabb slagning på nätet visar att det här inte är någon vanlig präst. Rydbergs församling driver skolverksamhet också och tog för knappt tio år sedan strid med kommunen om nästan fem miljoner i skolpeng. Rydberg vann. Därefter tog han strid om att kommunen borde betala drygt en och en halv miljon i ränta på den försenade skolpengen. Hur det blev med det kravet är oklart. Ungefär samtidigt meddelade Kyrkokansliet i Uppsala att församlingens begravningsbyrå inte fick använda Svenska kyrkans logotyp i sin reklam. Rydberg ansåg att han visst fått tillstånd att göra det. Byråns hemsida toppas nu av en egen logga, men längst ned ligger likt förbannat Svenska kyrkans logotyp, antagligen med bortförklaringen att där anges den fysiska adressen till den kommersiella begravningsbyrån, som råkar vara samma adress som den till församlingen.

I våras skrev tidningen Dagen att Henrik Rydberg tänkte låta församlingen öppna vårdcentral nu i höst. Det har blivit försenat, enligt Rydberg därför att bygglovsärenden ”hanterats i Avesta på ett klandervärt sätt”. ”Allt är lugnt, det är bara lite krångel med kommunen”. Den 6 november är nytt riktdatum. I somras meddelade samme Rydberg att församlingen skulle ta över Fagersta brukshotell, som hotades av nedläggning.

P4 Västmanland har, naturligtvis, ett varmt men antagligen inte helt okomplicerat förhållande till en sådan nyhetsmaskin. Enligt kanalens rapportering ägnar sig församlingen också åt, bland annat, juridisk rådgivning, att driva en idrottshall och missbruksvård. Till och med själva församlingsverksamheten är organiserad som ett aktiebolag: ”det blir enklare att behålla affärshemligheten”, kommenterar Rydberg. I ett annat inslag talar han om hur just begravningsverksamheten expanderar långt utanför den egna församlingen: ”De som startar begravningsbyrå blir franschisetagare hos oss”. Det finns redan internationella förgreningar.

Man har, som sagt, antagligen goda skäl att hålla sig väl med denne bolagiserande kyrkomagnat av rang. Och på det stora hela tror jag att mina sympatier är med Rydberg, åtminstone så länge jag slipper vara hans motpart.

Mina också! Jag har börjat skriva ett synopsis till en svensk storfilm: Prästen som... Givetvis med Kjell Bergkvist i huvudrollen.

Men jag skulle vilja veta mer om Västanfors Västervåla församling. Mina googla-kunskaper klarar bara av att få fram den ovan refererade TT-artikeln:

https://www.svd.se/a/dweQ3A/svenska-...egravningsbrak

Den finns lite varstans... Samt:

https://kyrkansbegravningsbyra.se/

Det har redan spritt sig till Stockholm...

Är det någon som vet mer om kyrkoherde Henrik Rydberg?

Om skolverksamheten?

Om juristbyrån?

Om vårdcentralen?

Om övrig verksamhet?

Några nya affärsområden på gång?

Hur stor är omsättningen? Vinsten?
Citera
2023-11-03, 18:40
  #2
Medlem
Hoeullebecqs avatar
Äldsta intervjun jag kan hitta, men då hade verksamheten redan varit igång i 8 år, trots stenhårt motstånd från "högre makter" som sossarna:

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...r-hogre-makter

Citat:
Kyrkoherden som trotsar högre makter
Citat:
Den omdebatterade kyrkoherden Henrik Rydberg fortsätter att expandera begravningsbyråverksamheten, bland annat till Västerås. Detta trots att det enligt Svenska Kyrkans ledning är absolut förbjudet.

Kyrkans begravningsbyrå startade 2005 och var landets första i sitt slag, ett bolag ägt av Västanfors församling i Fagersta. Frontfigur och pionjär var kyrkoherde Henrik Rydberg, som sedan dess har skrivit avtal om franchising eller liknande med nio olika församlingar i landet. Nyligen öppnade en filial i Västerås, en i Järfälla och efter nyår är det dags för Kinda Pastorat i Östergötland. Detta trots att de som har den absoluta makten över hela Svenska Kyrkan hävdar att detta inte är tillåtet.
Citat:
– Vi förlitar oss på den högsta dömande instansen när det gäller kyrkan, överklagandenämnden, och den har vid två tillfällen konstaterat att begravningsbyråverksamhet inte är förenligt med Svenska Kyrkans verksamhet, säger Levi Bergström (S), vice ordförande i Kyrkostyrelsen.

Enligt Henrik Rydberg handlar motståndet från ovan om andra krafter.
Det är lobbyism, begravningsbyråbranschen omsätter 2,5 miljarder kronor om året och är rädd för att kyrkan ska komma in och konkurrera.
Citat:
Men om det är förbjudet, hur kan Rydberg fortsätta att expandera?
– Det handlar om att inget har överklagat där och vi har flera gånger påpekat för Västerås Stift att det är dags att vidta åtgärder och säga till en viss trotsig kyrkoherde på skarpen, säger Levi Bergström.
Citera
2023-11-04, 21:15
  #3
Medlem
Hoeullebecqs avatar
Om logotypen:

https://sverigesradio.se/artikel/bra...svenska-kyrkan

Citat:
VARUMÄRKESINTRÅNG
Bråk inom Svenska kyrkan
1:58 min

Publicerat onsdag 18 december 2019 kl 05.20

Kyrkans begravningsbyrå som ägs av Västanfors Västervåla församling i Fagersta får inte använda Svenska kyrkans logotyp, något som de gör nu.

Henrik Rydberg som är kyrkoherde i Västanfors Västervåla församling tillika vd för Kyrkans begravningsbyrå menar att de har fått tillstånd av kyrkokansliet att använda logotypen.

Nu verkar dock kyrkokansliet i Uppsala ha ändrat sig och menar att vinstdrivande företag som ägs av församlingar och stift inte får använda logotypen.

Eller logotajpen:

https://sverigesradio.se/artikel/7370065

Citat:
Pia Dahlén, kommunikationschef på Kyrkokansliet i Uppsala, hoppas att Kyrkans begravningsbyrå ska sluta använda Svenska kyrkans logotyp, på uppmaning från Kyrkokansliet.

Kyrkoherden Henrik Rydberg, som är vd på begravningsbyrån, har inga planer på att sluta använda logotypen.

"Jag förutsätter att man, nu när den här frågan har adresserats ytterligare en gång, kommer att lyssna på det som vi för fram", säger Pia Dahlén.

Vad finner vi fyra år senare nere till höger:

https://kyrkansbegravningsbyra.se/ky...juridiskabyra/

Citat:
Kyrkans Juridiska Byrå

Men logotajpen är kanske spegelvänd nuförtiden...
__________________
Senast redigerad av Hoeullebecq 2023-11-04 kl. 21:17.
Citera
2023-11-13, 17:03
  #4
Medlem
Hoeullebecqs avatar
Kyrkoherde Rydberg är helt grym! Kyrkans Bert Karlsson...

https://sverigesradio.se/artikel/kyr...ravningsbyraer
Citat:
Kyrkopolitiker påstås motarbeta kyrkliga begravningsbyråer
Citat:
Frågan om Svenska kyrkan ska få driva begravningsbyråer är nu under utredning.

Av de synpunkter som kommit in är en majoritet positiva, rapporterar Kyrkans Tidning.

Det finns däremot ett politiskt motstånd, menar Henrik Rydberg, kyrkoherde i Svenska kyrkans församling i Fagersta och vd för Kyrkans Begravningsbyrå.

Sammanfattning: Som vanligt handlar det om inkompetenta och korrupta socialdemokratiska politiker...
Citera
2023-11-24, 10:47
  #5
Medlem
Hoeullebecqs avatar
Vårdcentralsbenet...

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/va...d/kyrkocentral

Citat:
Fagerstaförsamlingen vill bli först i landet med egen vårdcentral

Citat:
I klippet ovan kan du ta del av när kyrkoherden Henrik Rydberg berättar om planerna på att öppna en vårdcentral, och hur det stämmer överens med den kristna tron.

Citat:
Församlingen driver redan skola, behandlingshem och begravningsbyrå. Nu vill Västanfors-Västervåla församling i Fagersta även öppna en vårdcentral, vilket de i så fall kan bli först i landet med.

Citat:
– Det här är sådant vi har hållit på med i 2 000 år. Det handlar inte om att konkurrera ut andra utan att göra sjukvården bättre. Det här med vård, skola och omsorg, det har ju vuxit fram ur kyrkan och kristen tro. Det är kyrkans äldsta dotter, säger Mikael Mogren, biskop vid Västerås stift.
Citera
2024-12-13, 13:06
  #6
Medlem
Snart konkurs.
Citera
2025-01-30, 20:12
  #7
Medlem
Hoeullebecqs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Serpentorm
Snart konkurs.

Berätta gärna mer!

Leds verksamheten fortfarande av Kyrkoherde Rydberg?
Citera
2025-04-16, 14:58
  #8
Medlem
undefs avatar
Den leds av Rydberg fortfarande. Tidigare var Anders Linger inblandad också men han verkar ha hoppat av.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in