2024-12-19, 18:25
  #1957
Medlem
Telestos avatar
Mycket tragiskt fall.
Att hämnas/straffa frun genom att döda de gemensamma barnen är orimligt. Så orimligt att det tyder på psykisk sjukdom, vilket han alltså INTE tycks ha.

Livstid och utvisning på livstid är ett rimligt straff utifrån att han inte blivit diagnostiserad som psykisk sjuk.

Vi får se var det hamnar i hovrätten. Utan ändrat psykdiagnos blir det nog samma utfall.
Citera
2024-12-19, 18:35
  #1958
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Venator
Kan vara läge att köra en sammanfattning igen i väntan på åtal...

SAMMANFATTNING
4:e upplagan, kompletteringar, förtydliganden och nyanseringar sedan 3:a upplagan.

Följande är en sammanfattning av uppgifter i media, hämtat från Svenska Dagbladet, Göteborgs-Posten, SVT, TV4, SR, Dagens juridik, Omni, Aftonbladet och Expressen. Därutöver från åklagarmyndighetens hemsida och häktningsframställan.

Kvällen tisdag den 23 april 2024 hittades två syskon döda i sitt hem i radhusområdet Lina Hage i nordvästra utkanten av Södertälje – en pojke på 8 år och en flicka på 7 år. Enligt uppgifter i media kom mamman hem till radhuset där hon hittade barnen livlösa på andra våningen i ett sovrum. Då fanns även barnens pappa i rummet.

Mamman larmade en granne och grannen i sin tur larmade polisen. Enligt SVT var det flera personer som slog larm om händelsen. En granne hörde ett skrik på kvällen men det är inte belagt att det kom från den aktuella fastigheten eller hade med mordet att göra.

Larmet kom in strax före klockan 20.00. Expressen skrev första notisen om polisinsats med gripanden 20:43. Enligt häktningsframställan skedde gripandet klockan 21.16 vilket bör ha handlat om ett formellt administrativt steg snarare än det fysiska gripandet på plats.Det sägs finnas omständigheter som talar för att de båda barnen varit döda en tid innan polis anlände till platsen. Enligt uppgift skulle barnen inte ha haft några synliga skador.

När polisen hittade barnen i sovrummet ska de ha avfyrat elchockvapen mot pappan. Pappan hade allvarliga skador och fördes till Karolinska sjukhuset, enligt uppgift ska det ha varit stickskador på kroppen, specifikt knivskador enligt en källa.

Pappan och mamman anhölls först båda på sannolika skäl misstänkta för mord. Mamman släpptes torsdagen den 25 april och är enligt åklagaren Ulrika Rosén inte längre misstänkt.

Pappan ska ha varit under fortsatt sjukhusvård torsdag den 25 april med okänt skadeläge. Fredag den 26 april framkommer vid häktningsförhandlingarna att han har blivit överförd till rättspsykiatriska enheten Helix i Flemingsberg/Huddinge.

Pappans advokat är Mikael Westerlund. Han ville först inte kommentera sin klients inställning till anklagelserna. När häktningsförhandling hölls fredagen den 26 april framkom att pappan inte motsatte sig att det finns skäl till häktning för som sannolikt misstänkt för mord. Södertälje tingsrätt beslutade att pappan skulle vara häktad med restriktioner.

Länk till häktningsframställan: https://gofile.io/d/MpTJcV (postad av .kungen77)
Alternativ länk till häktningsframställan: https://web.archive.org/web/20240430...chive.is/lNwK5 (postad av SveaBunkern)

Polisen var vid tiden för häktningen mycket tystlåtna och bekräftade exempelvis inte om brottsplatsen är samma plats där barnen hittades. De meddelade dock att de inte söker efter någon ytterligare gärningsman. Det fanns också uppgifter om att polisen säger sig ha en bra bild av vad som hänt.

Vid häktningen beslutades att pappan även skulle också genomgå såkallad §7-undersökning som också kallas mindre rättspsykiatrisk undersökning. Den syftar till att undersöka om brottet kan ha begåtts under påverkan av psykisk störning och om det behövs en större rättspsykiatrisk undersökning. Enligt åklagaren föreligger allvarlig psykisk störning. Den 21 maj kom uppgifter i media att undersökningen är genomförd och att han misstänks ha lidit av en allvarlig psykisk störning – såväl vid gärningen som vid undersökningen. Rätten beslutade därför redan i maj, innan åtal väckts, att mannen skulle genomgå en komplett rättspsykiatrisk undersökning. Enligt mediauppgifter den den 21 maj har pappan erkänt att han dödade de båda barnen.

Resultatet av den rättspsykiatriska utredningen publicerades i Dagens Juridik den 12 juni, där det framkom att mannen inte har begått de aktuella gärningarna under påverkan av en allvarlig psykisk störning, att han vid tiden för undersökningen inte led av en allvarlig psykisk störning och att det därmed inte finns förutsättningar döma till rättspsykiatrisk vård. Detta har inte fått någon större spridning i media.

Det finns få vittnesmål om familjen i media. Enligt ett vittne som Göteborgsposten talat med såg man mamman med barnen. Enligt en person som Expressen talat med fanns inget som talade för att det var något problematiskt med familjen och barnen var glada och spralliga. Pappan har beskrivits som ”trevlig, inga konstigheter”. Barnen var elever på skolan Vittra Östertälje.

Pappan är sedan tidigare är helt ostraffad och ska enligt media ha växt upp i en religiös familj där han utbildade sig till musiklärare och arbetade som det. Han kom till Sverige kom han för 15 år har här bland annat arbetat inom städning och bygg och också varit engagerad i kyrkan.

Åklagarmyndighetens ärendenummer för detta fall: AM 63270-24
Häktningen vid Södertälje tingsrätt, målnummer B 1357-24.

De senaste åren har mellan tre och fem barn i Sverige mördas i sina hem årligen, i de flesta fallen av en familjemedlem.

* * * * * * * * * * * * * * *

Ytterligare uppgifter som kommit fram i tråden (där uppgifter i tråden om möjligt dubbelkollats på Ratsit), samt från Samnytt.

Adressen är Lergodsstigen 26, och är ett radhus och bostadsrätt.

Mammans namn är Gl*ndy Arac*ny Vasqu*z Arm*jos (*= e, e, e, i), dubbla förnamn, dubbla efternamn. Hon är 39 år och född i Equador. Hon har bott på adressen sedan november 2012 och är svensk medborgare.

Pappans namn är P*ulus S*id Fouk*ih Abdelsh*hed (*= a, a, a, a), två förnamn ett efternamn. Han är 37 år och enligt uppgift i tråden född i Egypten. Han har bott på adressen sedan december 2016 och fick upphållstillstånd i Sverige samma år men är fortfarande egyptisk medborgare. Han ska ha sökt asyl i Sverige med hänvisning till sin kristna tro men fått avslag. Det finns också uppgift i Samnytt om en anklagelse om våldtäkt i Egypten.

Paret har varit gifta sedan 2013 och barnen ska vara deras gemensamma. Namn på barnen har inte framkommit. Ingen av föräldrarna finns på Lexbase (att pappan är ostraffad framgår också i annan media). Användaren Vevve79 kände familjen tidigare och beskriver familjen som lugn och fin, pappan som en "jättefin person" och det barn han träffade som väldigt glad.

Bild på mamman finns, liksom film, men jag väljer att inte länka här i sammanfattningen då hon är ett brottsoffer. Inga uppgifter har framkommit om mammans arbete och inga konkreta uppgifter om sociala medier.

Användaren smyglasare122 hittade en instagramprofil med pappans förnamn som följde barnens skola på Instagram, där det finns en profilbild. Instagramkontot: https://www.instagram.com/paulus.7/?...M1bG1ieDBidDk0
Användarna Hemligagurkan och Kurokuro bekräftar att det är pappan.
Fotot från Instramgramprofilen: https://imgur.com/a/fdMbF58
Inga andra sociala medier verkar finnas.

Enligt användaren Kurokuro ska pappan ha arbetat på Scania i Södertälje vilket bekräftas av användaren Hemligagurkan. Användaren speedyandgreedy kompletterar med att pappan på Scania ska ha arbetat med "materialhantering" och CoolGenerator bekräftar och kallade arbetsuppgifterna "logistik". Det rör sig i så fall inte osannolikt om lagerarbete, att köra truck, etc.

En uppgift som först kom från användaren Sodertalje151 skulle pappan klä sig i kvinnokläder, högklackade skor och lösbröst och även visat så offentligt i området Lina Hage, sedan ungefär ett år tillbaka. Användaren Hemligagurkan säger sig också sett honom flera gånger i kvinnokläder, lösbröst och mörk peruk och skriver: "Fick alltid känslan av en lugn och snäll man/kvinna." Enligt användaren Cripplock gick han även till jobbet klädd som kvinna. Den 30 april postade användaren Greenhill88 en bild som också Hemligagurkan bekräftar är pappan i kvinnokläder. Länk till bilden:
https://imgur.com/a/zwQfA3F

Ett villospår var att en transa/transperson/crossdresser från Södertälje som kallar sig Lilly skulle vara identisk med pappan. Denna Lilly har sedan på sin profil på nätet skrivt "Jag är inte pappan".

* * * * * * * * * * * * * * *

Information som än så länge är svagare underbyggd, på grund av att det bara finns en enda källa i tråden och/eller rör information återberättat i flera led.

Enligt användaren Lowkey..0 hade pappan själv berättat på sitt arbete att han hade någon form av intersexualitet och alltså hade både testiklar och livmorder. Som diskuterats av bland annat användarna Mi-Randa och ruccolapsykos finns många olka fysiologiska varianter och behöver inte utesluta möjligheten att få barn.

Användaren Hemligagurkan, som i flera poster visat kännedom om familjen, har hört från en person som känner mamman att hon "...kommit hem och skulle laga middag. Frågade vart barnen var då sa pappa dom är uppe på sitt rum sen tyckte mamma det var för tyst och gick upp för att titta. Barnen ska ha haft täcke på sig sig, men som sagt hört från en vän till en vän som känner mamman. Vi får innerligt hoppas att det inte stämmer. Pappan hade låtsas att allt var som vanligt."

* * * * * * * * * * * * * * *

Jag tar tacksamt emot kompletteringar och rättelser och ska försöka hålla detta uppdaterat! Har någon uppgifter om föräldrarnas arbeten, sociala medier, familjeförhållandena eller andra observationer? Svara gärna på detta inlägg om något behöver läggas till, eller skicka PM om ni föredrar att vara anonyma. Jag kommer dock inte att lägga länkar till mammans eventuella sociala medier i sammanfattningen, eller skriva andra mer privata förhållanden som rör mamman, såsom exakt arbetsplats. Det är mitt personliga val då jag anser att hon förtjänar att få skydd och respekt i det som finns kvar av hennes liv.

Tusen tack för sammanfattningen!
Citera
2024-12-19, 18:35
  #1959
Medlem
Venators avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Telesto
Mycket tragiskt fall.
Att hämnas/straffa frun genom att döda de gemensamma barnen är orimligt. Så orimligt att det tyder på psykisk sjukdom, vilket han alltså INTE tycks ha.

Livstid och utvisning på livstid är ett rimligt straff utifrån att han inte blivit diagnostiserad som psykisk sjuk.

Vi får se var det hamnar i hovrätten. Utan ändrat psykdiagnos blir det nog samma utfall.

Jag misstänker det också, med förvaring på någon av de specialanpassade fängelseplatserna som kriminalvården har för psykiskt besvärliga fall. Sedan kan det i praktiken blir rättspsyk som får se till att hålla honom vid liv om han är svårt suicidal och behöver tvångsmedicineras. Så myndigheterna lär hålla honom vid liv tills det är dags före utvisning.

I Egypten lär han väl hoppa framför en kamelkaravan, eller hur de nu tar livet av sig där.
Citera
2024-12-20, 12:07
  #1960
Medlem
Har någon en fup länk som funkar?
Citera
2024-12-20, 17:09
  #1961
Medlem
Sicken jävla fegis. Han klarade av att mörda sina barn. Fanns inga spärrar som hindrade honom då. Men att begå självmord var alldeles för svårt för stackarn. Transor hör hemma på mentalsjukhus. Det slutar ofta med att dom tar livet av sig, eller dödar andra. Släpp barnmördaren lös bland de andra fångarna så att dom kan slå hjäl honom medans vakterna tittar bort.
Citera
2024-12-21, 00:15
  #1962
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Matamata
https://easyupload.io/6mj6op

Kan du lägga upp denna igen? 😊
Citera
2024-12-21, 09:56
  #1963
Medlem
Matamatas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan85
Kan du lägga upp denna igen? 😊
Testa den i inlägg #1881.
Annars fixar jag senare.
Citera
2024-12-21, 16:34
  #1964
Medlem
Matamatas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ugglan85
Kan du lägga upp denna igen? 😊
https://easyupload.io/m/f2zeby
Citera
2024-12-25, 11:27
  #1965
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Matamata
https://easyupload.io/m/f2zeby

Tackar. Är det fupen i fyra delar? Alla heter lite olika så vill bara kolla att inget är missat
Citera
2025-01-05, 16:55
  #1966
Medlem
diseuses avatar
P4 Stockholm (Pappan som dödade sina barn överklagar domen):
Citat:
Den man som dömts för att ha dödat sina två barn i Södertälje i april 2024 överklagar nu straffet till Svea hovrätt.
Citera
2025-01-13, 07:00
  #1967
Bannlyst
Lyssnar på rättegången nu, vad jag förstår så berättade pappan för barnen att han tänkte ta livet av sig.
Då hade barnen sagt att dom ville följa med honom och frågade hur det kändes att dö.
Sedan fick barnen plastpåse över huvudet där han sprutade in helium.
Läkarna kan inte säga om det gick fort lr om dom led, men enligt pappan som gråter under hela förhöret så somnade dom in fort.
Han skulle också tagit livet av sig på samma sätt men heliumet tog slut.
Så han stoppade i sig massa mediciner (benzo) och högg sig själv med kniv, men överlevde.
Han led av depression och könsdysfori.
Vidrigt att lyssna på.
__________________
Senast redigerad av Fibululan 2025-01-13 kl. 07:19.
Citera
2025-01-13, 09:10
  #1968
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Telesto
Mycket tragiskt fall.
Att hämnas/straffa frun genom att döda de gemensamma barnen är orimligt. Så orimligt att det tyder på psykisk sjukdom, vilket han alltså INTE tycks ha.

Livstid och utvisning på livstid är ett rimligt straff utifrån att han inte blivit diagnostiserad som psykisk sjuk.

Vi får se var det hamnar i hovrätten. Utan ändrat psykdiagnos blir det nog samma utfall.

Nej precis, jag lyssnade på rättgången nu och han låter liksom "normal". Men hur är det inte psyksjukt att mörda sina egna barn som hämnd på sin frun. Jag förstår liksom inte definitionen av psyksjuk..
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in