Citat:
Ursprungligen postat av
Tortelli
Jag skrev inte avskaffas utan att ansvar borde även sexsäljare ha. Tycker du att det är rimligt att det inte är olagligt att sälja sex?
Självklart ska det även vara olagligt att sälja sex, de som säljer sexuella tjänster ska givetvis också ta ansvar precis som sexköparna är tvungna att göra.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tortelli
.Alla är inte trafficking offer, det finns oberoende eskorter som dessutom tjänar enorma pengar. Dom skattar inte ens för sina intjänade pengar. Men vi tycker olika du och jag..
Jag tror att vi tjänar på att kalla eskorter för prostituerade eftersom själva ordet eskort är missledande. Säljer man sexuella handlingar/tjänster prostituerar man sig.
Sexköpare och prostituerade befinner sig dessutom i symbios, dvs de är beroende av varandra och interagerar men utan efterfrågan så skulle det inte finnas några säljare och det är kanske just därför man valt att bara kriminalisera sexköp i Sverige?