Citat:
Ursprungligen postat av
VoldemortZelenskyj
Kina har aldrig invaderat Japan, du tänker förmodligen på mongolerna som två gånger försökte invadera Japan men som vid båda tillfällena förliste i en orkan.
Konstigt att dåtida källor nämner att kineserna landsteg båda gångerna och utkämpade flera strider tills den mongolsk-kinesiska flottan som var ankrad vid japans kust blåste ut till havs.
Invasionerna inträffade alltså men trupperba besegrades av samurajerna och vinden.
Hur ser du på Kinas invasion av Taiwan, eller Formosa som dess holländska härskare kallade den?
Kanske har du ett svagt minne av att Kina invaderade Sydkorea 1951 eller har du förträngt det?
Kinas invasion av vietnam 1979 är förstås heller inget du känner till?
Citat:
2. Kina verkar inte globalt med 800 militärbaser, utan har hela sin militära kapacitet på hemmaplan
Jaså, tack för att du upplyste mig om att Djibouti ligger i Kina, det var en nyhet för mig.
Kineserna bygger konstgjorda öar som dom militariserar och försöker ta över sydkinesiska sjön och driva bort fillipinernas fiskeflotta.
Kina har världens största fiskeflotta och den opererar i strid mot internationella avtal i stora delar av världen.
Exakt hur många kinesiska trålare som går utanför Afrikas kust är okänt men dom dammsuger vattnen som både afrikanska länder och EU har fiskerättigheterna i.
Samma tjuvfiske bedrivs av kineserna i Australiens fiskevatten.
T.o.m i Sydamerika dammsuger dom havet på fisk, det gick så långt att Argentinas kustbevakning tröttnade på tjuvfisket 2015 och sänkte ett kinesiskt fiskefartyg som vägrade lämna Argentinas ekonomiska Zon.
Jo, ditt älskade skitland kan fara åt helvete tills dom lär sig respektera internationell lag.