Citat:
Ursprungligen postat av
rostsyntes
Varför ska man ge upp? Såklart kan det aldrig bli en 100% bojkott, men om alla i hela europa bojkottar så lite som 10% av alla sina amerikanska produkter, så är det 10% av hela europas import som försvinner. Det är som med allt, det är när det börjar skala, som förändringar syns.
Bara att klippa Microsoft och Apple till förmån från Linux, stänga ner X och Facebook till förmån för Mastodon, Diaspora eller andra decentraliserade system, och få med sig den kritiska massan, låt oss säga, stora delar av europa, inkl. dina vänner. X har jag lämnat för länge sedan, påverkar mig inte ett skit.
Europa självt och dess företag kan satsa pengar genom att t.ex
* Sätt upp fler datacenter, låt t.ex Bahnhof ta plats och rida på vågen. Flytta all data till Europa
* Sätta upp produktioner för halvlededare vilket vi redan är världsledande på genom ASML
* Sätt ihop ett europaägt företag som börjar utveckla sina egna chip såsom CPU, GPU och TPU.
* Starta bolag som tillverkar billig cola som är bättre än Cuba men billigare än Hipsters Microbryggeri i källarlokalen på Söder.
* Sätt tariffer på amerikanska bilar så att folk slutar köpa dessa till förmån för europeiska märken. Piska upp WV ordentligt så att dom slutar fuska med miljömärkning och beter sig på ett sätt som är respektingivande. Med avsaknaden av RAM, JEEP, Ford etc. Låt den ökande europeiska marknaden möjliggöra ett ökat sortminet för denna typ av modeller som kan tänkas behövas.
* Bygga en platform för att ersätta Steam för samtliga europeiska spel. Låt dom fortfarande publiceras på Steam, men med en stor eurpeisk platform som alternativ.
Så jag tror att det GÅR, det handlar bara om att alla får ta sitt lilla ansvar och sluta tänka med lathet och visa lite jävlar anamma.
Och folk som inte bryr sig om dessa sociala rörelser, eller som stödjer Trump? Jag tror det är fler än man tror som inte har något intresse av att bojkotta USA. Många är tysta, men trötta på den här typen av identitetspolitik och moralism från vänsterkanten. De bryr sig inte om symboliska markeringar, de vill bara ha stabilitet, trygghet, och slippa trams.
Men trots det är det ändå positivt att Europa börjat vakna upp och fundera på egen försörjning, minskat importberoende, militär upprustning, och teknologisk självständighet. För det är exakt sådana steg som oundvikligen leder till ökad nationalism.
För att varje gång ett land eller en kontinent börjar producera mer själv, prioritera sin inhemska marknad, bygga egna system, och värna sina egna intressen, så måste man också börja tänka i nationella termer. Man måste fråga, vad är bäst för oss?, hur skyddar vi vår befolkning, våra resurser, vår identitet? Och då växer både nationell lojalitet och gränsdragningarna mellan oss och andra.
Globalismen bygger på idén att alla är utbytbara, att kulturer inte spelar någon roll, att pengar, människor och idéer ska flöda fritt över gränser. Nationalism är raka motsatsen.. den säger vi först. Och så fort ett samhälle börjar prioritera försvar, energisäkerhet, matförsörjning, eget tech, och kontroll över gränser och flöden, då blir globalismen opraktisk, och nationalism blir det logiska svaret.
Så när Europa nu tvingas tänka mer självständigt på grund av krig, inflation, beroende av USA och Kina, då kommer nationalismen automatiskt som en följdeffekt. Det är inte ideologi, det är funktion. Du behöver den för att hålla ihop samhället när det blåser
Så ja, skynda på nationalism!

Tack vänstern.