Citat:
Ursprungligen postat av
HBTKuk
alldeles för få flickor och kvinnor väljer denna bransch. Varför just detta skulle vara ett bekymmer broderar man inte ut vidare. Vi får dock en fingervisning om att det har att göra med rekrytering. Så tolkar jag åtminstone texten.
När feminster använder orden kvinna/flicka så menar de den politiskt motiverade individen som är övertalad feminist och redo att springa feminismens ärenden, krossa patriakratet. Med patrikratet menas den rådande samhällsordningen, dvs revolution.
Det är brist på radikalfeminister som kan leka politisk kommissarie på dessa arbetsplatser som kan leda revolutionen mot samhället som 2030 ska resultera i att du inget äger och är lycklig... Det var nån som påpekade att även detta är kod för du ska dö utarmad innan 2030.