2025-02-15, 06:01
  #20881
Medlem
Thunderwomans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av olasvensson
Man ärver aldrig andras skulder. Det är olagligt. Här har Lyxfällan satt sig i en rävsax.

https://pluto.tv/se/on-demand/series...xoCLpwQAvD_BwE
Nej, man ärver inte skulder, men dödsboet kan krävas att betala, om det finns tillgångar. Eftersom han ägde halva huset, så hade dödsboet tillgångar i form av ett halvt hus. Hennes skuld var i formellt hänseende inte till lånebolagen, utan till hans dödsbo för det halva huset. Det skulle vara praktiskt svårt - men inte juridiskt omöjligt - att sälja ett halvt hus, och frun (eller sambon, jag minns inte om det nämndes ifall de var gifta eller ej) hade första tjing på att antingen lösa ut hans halva från dödsboet eller sälja hela huset, ta hälften av pengarna och låta den andra hälften gå till skulderna. Pengar att lösa ut hans halva, verkade hon inte ha, därav hade hon skulder.
Citera
2025-02-18, 20:03
  #20882
Medlem
VoktorDodkas avatar
Men är Emma lite "ung i sinnet"? Tatuera Aviicis födelse/dödsdatum på halsen, det ser inte riktigt klok ut, han var väl inte hennes son? Eller är det någon annan Aviici än den kända?
Citera
2025-02-20, 08:57
  #20883
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av VoktorDodka
Men är Emma lite "ung i sinnet"? Tatuera Aviicis födelse/dödsdatum på halsen, det ser inte riktigt klok ut, han var väl inte hennes son? Eller är det någon annan Aviici än den kända?

Jävligt lurigt program - verkade bo juste i eget hus med källare - stor fin husbil på tomten.

Har hon man i det fördolda o ytterligare inkomst som snurrar runt hennes leverne
Citera
Igår, 16:49
  #20884
Medlem
I senaste avsnittet säljer Magnus alla sina fordon, men har kvar dom i dag när man kollar.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in