2017-04-26, 19:45
  #601
Medlem
Herkulesbigs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Läs ditt inlägg en gång till och försök inbilla dig att det inte var du som skrev det och försök se hur bajsnödig du framstår haha.

Ja jag är väldigt skeptisk till vad som skrivs i media, speciellt när just de personerna som ljuger om bl a Förintelsen eller döljer etnicitet på våldtäktsmän eller inte ens skriver om det sedan skriver en artikel där bevis för att folk faktiskt dödats av HCN gas inte nämns i någon av deras större lögnpressar, ja då blir till och med jag skeptisk.
jag skrev vad??? Biter jag dig på näsan med info? Jag nämnde du kunde söka via google, så ser du mer info. Men det verka du inte vilja, alltså kan du inte argumenterar emot det. En artikel är bara info, men knappast hela. Det hade behövts ca 250 sidor om du ville få med allt! Tro du inte folk där av HCN? Hoppas du skojar.. för annars har du gjort bort dig totalt. Det räcker du söker på "poeten Dan Andersson" så har du en svensk dödad av just Zyklon B!! i ett hotel, men han var ej ensam om det. Där var knappast tätt och varmt i hotel rummet, ändå dog han, konstigt va?? Jag gav dig en länk till den som var ansvarig för forskningen, du kan skriva till denna person. Så får du svart på vitt. Säg mig varför skulle en institut ljuga om det?

Ja det hadeinte spelat någon roll vad vi lagt fram om du är så skeptiskt till allt! lol... Stackars, då hade du trott solen är blå också om någon hade sagt så?? Och man ej kan bevisa solen är gul??

Citat:
Jaha, så en riktigt duktig läkare(för vi ju förmoda, de onda Nazistdjävlarna var ju duktiga som fan på att vara kliniskt onda!) skriver på en burk med en vävnad av ett gasoffer (xxx från Georg xxxstein från Auzwitch-Birkenau 1944) t ex? Ännu en gång, läs igen vad du skrev och försök förstå varför jag och många andra har väldigt svårt att ta er seriöst.. ena stunden röjde Nazistdjävlarna alla bevis som fanns och byggde Autobahn samt lurar hela västvärlden med att göra en pakt med Sovjet, sen i andra stunden så går de och skriver på en burk med vävnad exakt vad för vävnad, vart den kommer från och från vem.. som hämtat ur en jävla serietidning haha.

Där fick du mig ännu en gång Herkulesbig! Attans vad du är kunnig och vis!

Som jag nämnde det är en tidningsnotis!! Vad gör en tidning? Inte sjutton lägger de fram 250 sidor forskning, den kan du beställa om du vill. Allt som tidningen skrev kan du checka upp !! är det svårt?
Även om vi hade lagt både bilde rpå burkarna eller dokumenter så hade säkert ifrågasatt detta och varit skeptiskt.

August Kirst var en noggrann herre. Allt skulle dokumenteras o fotograferas.

August Kirst hade en del toxikologiska kunskaper. Det var han specialist på, där av han fick ansvar en del i framställning/forskning av olika stridsmedel. De hade olika tester under åren bland annat med Zyklon B. De hade glaskapslar med Zyklon B, som sedan lades på golvet, sedan trampas den sönder av fångar varav gasen kom ut i det fria.

Ett experiment hade de opererat in gift under skinnet på fångarna, men det var ej lyckat tydligen. Så fantasin flödande. Till experimentet hade de i början råttor, men det var snart mer intressant med levande människor.

En av hans chefer ville ha skallar o skelett. För forska fram judarnas skelett uppbyggnad o storlek med mera. De ville mäta skallen m.m. Så han tyckte de kunde använda judar från lägren i öst, för gasa dem undersöka deras kroppar. Det överblivna skelett ville de andra forskarna ha. Så vävnaderna lades i glasbyttor med den vederbörande nummer, samma nummer som i lägret. Så de kunde lätt härleda sedan vid forskningen. Samma med skeletten, de hade nummer. och på glasbyttarnastår bland offrets nummer och "gasad" med mera info. Därav de kan säkerställda de dödas av gas.

Det var dom som de skulle använda som bevis i rättegången emot Kirst, men han tog självmord innan det kom så långt. Så det kom i glömska, tills en historiker sprang på ett brev.

Som jag har förstått är det historikern Raphael Toledano som har sprungit på ett brev från en Camille Simonin. Där stod det uppgifter om lagring av vävnadsprover tagit några av de 86 gasoffer som utsatt för gasexpriment beställd av en SS Hirst.

Vävnadsprovarna var för förbereda åtal emot SS Hirst. Men Hirst hade gjort självmord innan det hade kommit sådant långt, så de vävnaderna hade slutligen hamnat på ett forensiskt institut i Strasbourg.

Camille Simonin hade frågat en domare om de hade någon nytta av dessa vävnader. Men det är okänt vad han hade svarat.

Två forskare hade fått uppgift 1943 att välja 109 fångar för insamling vid Auschwitz-Birkenau dödsläger i Polen, som skulle transporteras och gasas vid Natzweiler-Struthof läger nära Strasbourg. När allierade befriade Strasbourg, fann de 86 skelett i Hirt's samling och överfört dem för begravning på en lokal judisk begravningsplats.

August Kirst hade närmare samarbete med Ahnenerbe. Vad är det? Ahnenerbe var en organisatorisk del av SS, och dess syfte var antropologisk och kulturell forskning om de germanska folkens ursprung. I verkligheten sysslade organisationen med att nyproducera myter och att ta fram skräddarsydda bevis för Adolf Hitlers rasistiska idéer.[1] År 1939 hade Ahnenerbe 137 tyska forskare och vetenskapsmän på lönelistan och avlönade ytterligare 82 hjälparbetare, filmare, fotografer, konstnärer, skulptörer, bibliotekarier, laboratorietekniker, kamrerer och sekreterare.

För kunna genomföra det jobbet krävs skelettdelar!!?? Ja det tycker jag , eller?

Hirt till Himmler: Hirt sent his project to Heinrich Himmler. Hirt wrote of this project: "There are important collections of skulls of nearly all the races and peoples. Except for the Jews, of which science has so few skulls, so it is not possible to draw any meaningful inferences. The war in the East gives us the opportunity to fill the gap. We have the opportunity to acquire a tangible scientific document by procuring the skulls of Jewish-Bolsheviks who embody the disgusting but characteristic subhuman."

He approved the project so that Hirt could begin his "medical experiments." It is at this stage that men and women were selected in August 1943 at the Auschwitz camp by his assistant, the anthropologist Bruno Beger SS, before being sent to the Natzweiler-Struthof concentration camp in Alsace. Divided into four groups, they were successively gassed a few days later and their bodies put at his disposal.

In September 1944, the rapid approach of the Allies led to the project being abandoned and Himmler ordered the destruction of all traces of this compromising collection. It failed. The remains of eighty-six bodies were later found and buried 23 October 1945 in the municipal cemetery of Strasbourg-Robertsau before being transferred in 1951 in the Jewish cemetery of Strasbourg-Cronenbourg.

August Hirt fled Strasbourg in September 1944, hiding in Tübingen in southern Germany. He committed suicide June 2, 1945 at Schönenbach, the Black Forest.




Hur kom de fram till siffrorna på listan och vederbörande?

Der Historiker Hans-Joachim Lang veröffentlichte 2004 das Buch Die Namen der Nummern, in dem er anhand der Häftlingsnummern, die ein elsässischer Mitarbeiter am Straßburger Institut für Anatomie, Henry Henrypierre, notiert hatte, die Namen und Lebensläufe der Opfer rekonstruierte. Auf dieser Grundlage konnte an dem Massengrab auf dem jüdischen Friedhof von Straßburg, in dem die Opfer beigesetzt sind, ein Grabstein errichtet werden, auf dem alle 86 Namen verzeichnet sind. Der Grabstein wurde am 11. Dezember 2005 im Rahmen einer öffentlichen Feier, an der auch Angehörige der Opfer teilnahmen, enthüllt.


OSV.... till slut lägger jag in bild på en av dessa burkar du frågade efter. https://img.washingtonpost.com/news/..._1-300x229.jpg https://www.washingtonpost.com/news/...sic-institute/

ser du går man in djupet, så hittar man saker... :P Du frågade efter ett ynkla bevis, det har du fått nu..
Citera
2017-04-27, 02:56
  #602
Avstängd
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herkulesbig
jag skrev vad??? Biter jag dig på näsan med info? Jag nämnde du kunde söka via google, så ser du mer info. Men det verka du inte vilja, alltså kan du inte argumenterar emot det. En artikel är bara info, men knappast hela. Det hade behövts ca 250 sidor om du ville få med allt! Tro du inte folk där av HCN? Hoppas du skojar.. för annars har du gjort bort dig totalt. Det räcker du söker på "poeten Dan Andersson" så har du en svensk dödad av just Zyklon B!! i ett hotel, men han var ej ensam om det. Där var knappast tätt och varmt i hotel rummet, ändå dog han, konstigt va?? Jag gav dig en länk till den som var ansvarig för forskningen, du kan skriva till denna person. Så får du svart på vitt. Säg mig varför skulle en institut ljuga om det?

Att en viss poet har dött av HCN vet jag om sen innan men det jag avsåg med min kommentar berörde förstås det påståendet att HCN gas användes för att systematiskt gasa ihjäl Judar vilket har bevisats fel flera gånger men det är ju förstås inte godtagbar bevisning för dig, för efter det har ljugits och förtalats om dessa män så betyder deras bevisning noll, enligt er. Nu är varken du eller jag en kemist eller en fysiker så detta kommer bara bli ord mot ord, länk mot länk och ni godtar inte våra ord eller våra länkar lika lite som vi godtar era. Det jag vill säga är att jag har varken energi eller ork att argumentera ett helt okänt, oviktigt och förmodligen fabricerat "brott". Jag är inte "frälst".

Citat:
Ursprungligen postat av Herkulesbig
Ja det hadeinte spelat någon roll vad vi lagt fram om du är så skeptiskt till allt! lol... Stackars, då hade du trott solen är blå också om någon hade sagt så?? Och man ej kan bevisa solen är gul??

Jag är skeptisk till allt som är ologiskt och som saknar en grund i verkligheten, det gjorde Gallileo Galilei och Copernicus också när de hävdade att den rådande dogman var fel och grundades inte i logik eller verklighet, de blev förtalade och social stigmatiserade, i efterhand vet vi att de hade rätt.



Citat:
Ursprungligen postat av Herkulesbig
Som jag nämnde det är en tidningsnotis!! Vad gör en tidning? Inte sjutton lägger de fram 250 sidor forskning, den kan du beställa om du vill. Allt som tidningen skrev kan du checka upp !! är det svårt?
Även om vi hade lagt både bilde rpå burkarna eller dokumenter så hade säkert ifrågasatt detta och varit skeptiskt.

August Kirst var en noggrann herre. Allt skulle dokumenteras o fotograferas.

August Kirst hade en del toxikologiska kunskaper. Det var han specialist på, där av han fick ansvar en del i framställning/forskning av olika stridsmedel. De hade olika tester under åren bland annat med Zyklon B. De hade glaskapslar med Zyklon B, som sedan lades på golvet, sedan trampas den sönder av fångar varav gasen kom ut i det fria.

Detta har jag svårt att tro;
Zyklon B, HCN eller Vätecyanid var känt sedan sent 1700-tal, att förfina något som kräver relativt mycket arbete, både för och efter när Tyskarna år 1939 hade tillgång till Sarin Gas eller den ökänt dödliga "Senaps Gasen", båda hade varit betydligt bättre för sitt ändamål att massgasa människor med. Det är nästan så att Höss visste att "Zyklon B" frågan skulle framstå som ytterst banal och ologisk i efterhand.

På tal om det, om Nazistdjävlarna var så onda att använda ett pest medel mot människor, varför använde de inte t ex Sarin Gas mot Sovjet? Kuggfråga.

Citat:
Ursprungligen postat av Herkulesbig
Ett experiment hade de opererat in gift under skinnet på fångarna, men det var ej lyckat tydligen. Så fantasin flödande. Till experimentet hade de i början råttor, men det var snart mer intressant med levande människor.

Vänta lite nu! Tror du blandar ihop dessa experimenten med Dödsängels experiment, du vet, de där experimenten med att spruta in färg i ögonen på små små barn för att ändra deras ögonfärg. Där alla som varit med om dessa experiment personligen sett Dr. Mengele i ögonen och sett detta bottenlösa hat och ondska, för att sedan överleva, kanske rymma 9 gånger eller så och sedan berätta om det!

Citat:
Ursprungligen postat av Herkulesbig
En av hans chefer ville ha skallar o skelett. För forska fram judarnas skelett uppbyggnad o storlek med mera. De ville mäta skallen m.m. Så han tyckte de kunde använda judar från lägren i öst, för gasa dem undersöka deras kroppar. Det överblivna skelett ville de andra forskarna ha. Så vävnaderna lades i glasbyttor med den vederbörande nummer, samma nummer som i lägret. Så de kunde lätt härleda sedan vid forskningen. Samma med skeletten, de hade nummer. och på glasbyttarnastår bland offrets nummer och "gasad" med mera info. Därav de kan säkerställda de dödas av gas.

Vem som helst som har läst grundläggande rasbiologi vet att Judar, eller Semiter delar kranie och skelett uppbyggnad med alla de andra Indo-Europeiska folkslagen, skillnaden, som vi vet idag är på genetisk nivå. Detta är känt sedan 1800-talet när det fortfarande var praxis att göra dessa tester. Nu har jag inte läst artikeln (förlåt, ska bättra mig, lovar xoxo) så vet inte om det är den eller du som försöker krydda det "onda" i denna story.

Till vilken nytta hade Tyskarna att veta vem respektive vävnad tillhörde?

Citat:
Ursprungligen postat av Herkulesbig
Det var dom som de skulle använda som bevis i rättegången emot Kirst, men han tog självmord innan det kom så långt. Så det kom i glömska, tills en historiker sprang på ett brev.

Som jag har förstått är det historikern Raphael Toledano som har sprungit på ett brev från en Camille Simonin. Där stod det uppgifter om lagring av vävnadsprover tagit några av de 86 gasoffer som utsatt för gasexpriment beställd av en SS Hirst.

Vävnadsprovarna var för förbereda åtal emot SS Hirst. Men Hirst hade gjort självmord innan det hade kommit sådant långt, så de vävnaderna hade slutligen hamnat på ett forensiskt institut i Strasbourg.

Ännu en gång så går historien inte ihop för mig, det var vedertagen fakta att Tyskarna var tillbaka tryckta redan '44, jag förmodar att SS Hirst begick självmord '45, då har vi alltså 1-12 månader där SS Hirst, på order av Himmler, kunde ha förstört allt bevismaterial, vävnader från 86 personer kan inte rymma mer än en normalstor villa, tar inte många timmar att bränna ner. SS Hirst kanske hade annat för sig?

Citat:
Ursprungligen postat av Herkulesbig
Camille Simonin hade frågat en domare om de hade någon nytta av dessa vävnader. Men det är okänt vad han hade svarat.

Två forskare hade fått uppgift 1943 att välja 109 fångar för insamling vid Auschwitz-Birkenau dödsläger i Polen, som skulle transporteras och gasas vid Natzweiler-Struthof läger nära Strasbourg. När allierade befriade Strasbourg, fann de 86 skelett i Hirt's samling och överfört dem för begravning på en lokal judisk begravningsplats.

August Kirst hade närmare samarbete med Ahnenerbe. Vad är det? Ahnenerbe var en organisatorisk del av SS, och dess syfte var antropologisk och kulturell forskning om de germanska folkens ursprung. I verkligheten sysslade organisationen med att nyproducera myter och att ta fram skräddarsydda bevis för Adolf Hitlers rasistiska idéer.[1] År 1939 hade Ahnenerbe 137 tyska forskare och vetenskapsmän på lönelistan och avlönade ytterligare 82 hjälparbetare, filmare, fotografer, konstnärer, skulptörer, bibliotekarier, laboratorietekniker, kamrerer och sekreterare.

Varför transportera 100 personer från Polen till Frankrike? Det är 1200km. Om Nazistdjävlarna var så effektiva på att massmörda Judar, varför göra det så krångligt? Gaskammare hit och krematorium dit! 6 miljoner kulor hade väl varit smidigare? Otto Dirlewanger hade säkert tagit sig an utmaningen.

Så när en organisation som Ahnenerbe väljer att forska i sitt folks och sin ras historia så är det lika med att nyproducera myter? Jag tycker det låter fantastiskt, istället för att Skolverket vill ta bort vår Svenska historia om t ex Stormaktstiden borde de istället sponsra att den lärs ut korrekt och ger oss Svenskar något att vara stolta över, något att brinna för, något att identifiera sig med. Istället för att en massa hjälplösa och arma själar ska springa runt och skrika "Nazistdjävel" och "rasist" så fort man tycker att någon tycker annorlunda än vad de lärde sig i grundskolan.

Citat:
Ursprungligen postat av Herkulesbig
August Hirt fled Strasbourg in September 1944, hiding in Tübingen in southern Germany. He committed suicide June 2, 1945 at Schönenbach, the Black Forest.

ser du går man in djupet, så hittar man saker... :P Du frågade efter ett ynkla bevis, det har du fått nu..

Tackar ödmjukast för ditt gedigna googlande men du talar inför döva öron min vän, jag är ännu inte frälst! Kanske en dag kommer ditt googlande producera den där sanningen, den där obestridliga sanningen som som tystar alla "Nazistdjävlar" snabbare än du kan säga lampskärm.
__________________
Senast redigerad av Daniel501 2017-04-27 kl. 02:59.
Citera
2017-04-27, 03:02
  #603
Avstängd
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av plofs
Du blandar ihop vissa saker med vad som anträffades i Buchenwald. Men du kan förklara för mig följande... ca 450 000 judar deporteras från Ungern till Polen och det du kallar för arbetsläger. Det är barn, män, kvinnor, åldringar dvs ett snitt av en normal medelstor stad. Av dessa 450 000 överlever ca 50 000 (i arbetsför ålder) och merparten i Tyskland. Varför transporteras alla dessa till Polen och vart tar cirka 400 000 judar vägen ????

Kanske något sådant här hände dem?

https://en.wikipedia.org/wiki/Struma_disaster
Citera
2017-04-27, 09:27
  #604
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Kanske något sådant här hände dem?

https://en.wikipedia.org/wiki/Struma_disaster

Låter troligt. Tror du båten seglade från Danzig ? Den bör ha varit ganska stor också men du vet ju allt.
Citera
2017-04-27, 13:22
  #605
Avstängd
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av plofs
Låter troligt. Tror du båten seglade från Danzig ? Den bör ha varit ganska stor också men du vet ju allt.

Vad vi vet är att en båt, av många som seglade över svarta havet med Judar ombord, sjönks. Det vet vi. Vad vi inte vet är vart de "450 000" Judarna som transporterades från Ungern till Polen tog vägen. En person med lite vett och logik fattar ju att det är ju bara ologiskt att skicka dem först västerut för att sedan skickas tillbaka österut till Rumänien.

Du ser plofs, alla dessa indicier som du och dina "kamrater" yrkar på om och om igen som grundar sig på inget annat än vittnesmål och hörsägen måste ju få ett slut snart, tycker du inte?

Det du och dina "kamrater" har är 2 sidor, en som säger att något hände, den andra som kan bevisa att det andra hände, men ni väljer att gå på den först nämnda sidan, varför är det så? Grupptryck? Mellanbarnet i familjen? Är det något jag missar här?
Citera
2017-04-27, 15:02
  #606
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Vad vi vet är att en båt, av många som seglade över svarta havet med Judar ombord, sjönks. Det vet vi. Vad vi inte vet är vart de "450 000" Judarna som transporterades från Ungern till Polen tog vägen. En person med lite vett och logik fattar ju att det är ju bara ologiskt att skicka dem först västerut för att sedan skickas tillbaka österut till Rumänien.

Du ser plofs, alla dessa indicier som du och dina "kamrater" yrkar på om och om igen som grundar sig på inget annat än vittnesmål och hörsägen måste ju få ett slut snart, tycker du inte?

Det du och dina "kamrater" har är 2 sidor, en som säger att något hände, den andra som kan bevisa att det andra hände, men ni väljer att gå på den först nämnda sidan, varför är det så? Grupptryck? Mellanbarnet i familjen? Är det något jag missar här?

Problemet är att cirkus 400 000 av ungerska judarna som tranporterades till Polen bara försvann. Och hur skulle dom ta sig till Rumänien ????? Finns inga uppgifter om att dom skickades till Rumänien.
Citera
2017-04-27, 18:12
  #607
Medlem
Herkulesbigs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Att en viss poet har dött av HCN vet jag om sen innan men det jag avsåg med min kommentar berörde förstås det påståendet att HCN gas användes för att systematiskt gasa ihjäl Judar vilket har bevisats fel flera gånger men det är ju förstås inte godtagbar bevisning för dig, för efter det har ljugits och förtalats om dessa män så betyder deras bevisning noll, enligt er. Nu är varken du eller jag en kemist eller en fysiker så detta kommer bara bli ord mot ord, länk mot länk och ni godtar inte våra ord eller våra länkar lika lite som vi godtar era. Det jag vill säga är att jag har varken energi eller ork att argumentera ett helt okänt, oviktigt och förmodligen fabricerat "brott". Jag är inte "frälst".
Som jag nämnde innan det är konstaterat att de använde HCN. Hirst nämnde det själv!! Sedan frågade jag dig, vilka andra gaser de hade kunnat använda? Det har gjorts undersökningar på de "burkarna" vilket visar just påverkade av cyanid. Vill du veta, så är det bara skriva till Jean-Sebastien Raul, fråga han eller be få forskningen. Du fick hans kontakt uppgifter. Hur vet du inte jag är kemist? Hur ska ni bli trovärdiga om ni kan komma med argument som visar det är fel?? Allt ni kommer med ingenting, utan kringår bevisningen. Det går inte säga bara det är inte trovärdigt för blah blah.. när ni inte kan fylla upp det.

Citat:

Jag är skeptisk till allt som är ologiskt och som saknar en grund i verkligheten, det gjorde Gallileo Galilei och Copernicus också när de hävdade att den rådande dogman var fel och grundades inte i logik eller verklighet, de blev förtalade och social stigmatiserade, i efterhand vet vi att de hade rätt.

Ja, konstigt som du spekulera hitills, så är det inte konstigt du får det låta ologiskt. Ni vågar inte inse sanningen, för då rasar er värld samman.


Citat:
Detta har jag svårt att tro;
Zyklon B, HCN eller Vätecyanid var känt sedan sent 1700-tal, att förfina något som kräver relativt mycket arbete, både för och efter när Tyskarna år 1939 hade tillgång till Sarin Gas eller den ökänt dödliga "Senaps Gasen", båda hade varit betydligt bättre för sitt ändamål att massgasa människor med. Det är nästan så att Höss visste att "Zyklon B" frågan skulle framstå som ytterst banal och ologisk i efterhand.
Hur funkar sarin jämnfört med HCN? Det är en väsentlig skillnad. För det första så är den inte 100 % dödlig som HCN. Pågrund av att Sarin påverka kroppen annorlunda än HCN gör, vilket gör den mindre effektiv. Det bara titta vad som hände för några veckor sedan i syrien. http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/...-giftgasattack varför dog inte 100 % av gasen ??? bara ca 60 tal dog av gasen... Varför använde tyskarna inte sarin gas över allt i krigsoperationer?? Den var inte så bra kanske? Varför rekommendera inte IG farben i så fall det?? de var samma leverantör till HCN.

Citat:
På tal om det, om Nazistdjävlarna var så onda att använda ett pest medel mot människor, varför använde de inte t ex Sarin Gas mot Sovjet? Kuggfråga.
ja varför inte alla krigsfronter?? de skulle vinna kriget på nolltid...


Citat:
Vänta lite nu! Tror du blandar ihop dessa experimenten med Dödsängels experiment, du vet, de där experimenten med att spruta in färg i ögonen på små små barn för att ändra deras ögonfärg. Där alla som varit med om dessa experiment personligen sett Dr. Mengele i ögonen och sett detta bottenlösa hat och ondska, för att sedan överleva, kanske rymma 9 gånger eller så och sedan berätta om det!
Absolut inte, allt står i deras forskning. Hirst var känd som en toxikolog.



Citat:
Vem som helst som har läst grundläggande rasbiologi vet att Judar, eller Semiter delar kranie och skelett uppbyggnad med alla de andra Indo-Europeiska folkslagen, skillnaden, som vi vet idag är på genetisk nivå. Detta är känt sedan 1800-talet när det fortfarande var praxis att göra dessa tester. Nu har jag inte läst artikeln (förlåt, ska bättra mig, lovar xoxo) så vet inte om det är den eller du som försöker krydda det "onda" i denna story.

Till vilken nytta hade Tyskarna att veta vem respektive vävnad tillhörde?
Njaee man stoppar forskningen när man är mål?? Varför var tyskarna så intresserad av den svenska modellen av rasforskning då? https://sv.wikipedia.org/wiki/Staten...B6r_rasbiologi , ett sveriges svarta "får"
Bertil Lundman's uttalande "Negrerna äro jordens mest utpräglade driftmänniskor, en ras av stora ouppfostrade barn, som mindre än andra besväras av några hämningar. Niggern tar dagen som den kommer, skriker, pratar och flabbar med sin breda humor och njuter av alla de fröjder, som ögonblicket kan giva. En motgång kastar honom bokstavligen till marken, han vrålar och sliter sig i håret som en besatt i vildaste förtvivlan. Ögonblicket därefter är dock det hela glömt, och allt är som vanligt.

Negerns sanguiniska temperament innesluter mycken godmodighet och vid lämplig behandling kan han bli en mycket trogen tjänare. En sådan natur är naturligtvis även en utmärkt slav, som, frånsett enstaka utbrott, väl finner sig i sitt öde, ja t o m är flabbig i slavhandlarens kedjor. Någon högre och självständigare kulturutveckling kan ju naturligtvis däremot icke förekomma hos dessa stundens lidelsefulla barn. Väl kunna de hastigt och motståndslöst efterapa, vad de sett av högre kultur, så långt de förstå det."



Citat:
Ännu en gång så går historien inte ihop för mig, det var vedertagen fakta att Tyskarna var tillbaka tryckta redan '44, jag förmodar att SS Hirst begick självmord '45, då har vi alltså 1-12 månader där SS Hirst, på order av Himmler, kunde ha förstört allt bevismaterial, vävnader från 86 personer kan inte rymma mer än en normalstor villa, tar inte många timmar att bränna ner. SS Hirst kanske hade annat för sig?
förstöra varför?? Kunde han förutse han skulle bli infångad och utsättas för rättegång? Sedan vem skulle vara intresserad av en massa skelett då?? inte bättre tillbringa sin "fria " tid försöka rymma, gå under jorden? Som många andra...


Citat:
Varför transportera 100 personer från Polen till Frankrike? Det är 1200km. Om Nazistdjävlarna var så effektiva på att massmörda Judar, varför göra det så krångligt? Gaskammare hit och krematorium dit! 6 miljoner kulor hade väl varit smidigare? Otto Dirlewanger hade säkert tagit sig an utmaningen.
Därför han beställde judar, sedan var de kommer ifrån spelade ingen roll för han. Fanns det fler judar i frankrike?? Trodde det var tomt sedan länge tillbaks, utom de som höll sig gömda. Hur lång tid tar det skjuta 2000 judar med nackskott? Hur lång tid tar med gas? som tog några minuter enligt många. Sedan ville tyskarna ha mer human avrättningsmetod för skona sin personal.. Det är välkänt..

Citat:
Så när en organisation som Ahnenerbe väljer att forska i sitt folks och sin ras historia så är det lika med att nyproducera myter? Jag tycker det låter fantastiskt, istället för att Skolverket vill ta bort vår Svenska historia om t ex Stormaktstiden borde de istället sponsra att den lärs ut korrekt och ger oss Svenskar något att vara stolta över, något att brinna för, något att identifiera sig med. Istället för att en massa hjälplösa och arma själar ska springa runt och skrika "Nazistdjävel" och "rasist" så fort man tycker att någon tycker annorlunda än vad de lärde sig i grundskolan.
tja fråga Himmler om detta, han var väl den som drev den frågan. Hitler verka ointresserad av denna typ av forskning..


Citat:
Tackar ödmjukast för ditt gedigna googlande men du talar inför döva öron min vän, jag är ännu inte frälst! Kanske en dag kommer ditt googlande producera den där sanningen, den där obestridliga sanningen som som tystar alla "Nazistdjävlar" snabbare än du kan säga lampskärm.

Det vet jag, du bad om ett ynka liten bevis för det. Du fick det, men som många andra har du inget försvar för det mer än spekulationer. Hur ska folk ta er på allvar?

Så nu har du bevis på x antal miljoner blide gasade säkerligen, precis som det nämns i många dokumenter, vittnen som säger det med mera..
Citera
2017-04-28, 00:49
  #608
Avstängd
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av plofs
Problemet är att cirkus 400 000 av ungerska judarna som tranporterades till Polen bara försvann. Och hur skulle dom ta sig till Rumänien ????? Finns inga uppgifter om att dom skickades till Rumänien.

Finns det uppgifter att de skickades till Polen från Ungern då? Officiella, signerade eller annat än "jag såg det med mina egna ögon!!!" källor..
Citera
2017-04-28, 00:56
  #609
Avstängd
Daniel501s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Herkulesbig
Som jag nämnde innan det är konstaterat att de använde HCN. Hirst nämnde det själv!! Sedan frågade jag dig, vilka andra gaser de hade kunnat använda? Det har gjorts undersökningar på de "burkarna" vilket visar just påverkade av cyanid. Vill du veta, så är det bara skriva till Jean-Sebastien Raul, fråga han eller be få forskningen. Du fick hans kontakt uppgifter. Hur vet du inte jag är kemist? Hur ska ni bli trovärdiga om ni kan komma med argument som visar det är fel?? Allt ni kommer med ingenting, utan kringår bevisningen. Det går inte säga bara det är inte trovärdigt för blah blah.. när ni inte kan fylla upp det.



Ja, konstigt som du spekulera hitills, så är det inte konstigt du får det låta ologiskt. Ni vågar inte inse sanningen, för då rasar er värld samman.


Hur funkar sarin jämnfört med HCN? Det är en väsentlig skillnad. För det första så är den inte 100 % dödlig som HCN. Pågrund av att Sarin påverka kroppen annorlunda än HCN gör, vilket gör den mindre effektiv. Det bara titta vad som hände för några veckor sedan i syrien. http://www.aftonbladet.se/nyheter/a/...-giftgasattack varför dog inte 100 % av gasen ??? bara ca 60 tal dog av gasen... Varför använde tyskarna inte sarin gas över allt i krigsoperationer?? Den var inte så bra kanske? Varför rekommendera inte IG farben i så fall det?? de var samma leverantör till HCN.

ja varför inte alla krigsfronter?? de skulle vinna kriget på nolltid...


Absolut inte, allt står i deras forskning. Hirst var känd som en toxikolog.



Njaee man stoppar forskningen när man är mål?? Varför var tyskarna så intresserad av den svenska modellen av rasforskning då? https://sv.wikipedia.org/wiki/Staten...B6r_rasbiologi , ett sveriges svarta "får"
Bertil Lundman's uttalande "Negrerna äro jordens mest utpräglade driftmänniskor, en ras av stora ouppfostrade barn, som mindre än andra besväras av några hämningar. Niggern tar dagen som den kommer, skriker, pratar och flabbar med sin breda humor och njuter av alla de fröjder, som ögonblicket kan giva. En motgång kastar honom bokstavligen till marken, han vrålar och sliter sig i håret som en besatt i vildaste förtvivlan. Ögonblicket därefter är dock det hela glömt, och allt är som vanligt.

Negerns sanguiniska temperament innesluter mycken godmodighet och vid lämplig behandling kan han bli en mycket trogen tjänare. En sådan natur är naturligtvis även en utmärkt slav, som, frånsett enstaka utbrott, väl finner sig i sitt öde, ja t o m är flabbig i slavhandlarens kedjor. Någon högre och självständigare kulturutveckling kan ju naturligtvis däremot icke förekomma hos dessa stundens lidelsefulla barn. Väl kunna de hastigt och motståndslöst efterapa, vad de sett av högre kultur, så långt de förstå det."



förstöra varför?? Kunde han förutse han skulle bli infångad och utsättas för rättegång? Sedan vem skulle vara intresserad av en massa skelett då?? inte bättre tillbringa sin "fria " tid försöka rymma, gå under jorden? Som många andra...


Därför han beställde judar, sedan var de kommer ifrån spelade ingen roll för han. Fanns det fler judar i frankrike?? Trodde det var tomt sedan länge tillbaks, utom de som höll sig gömda. Hur lång tid tar det skjuta 2000 judar med nackskott? Hur lång tid tar med gas? som tog några minuter enligt många. Sedan ville tyskarna ha mer human avrättningsmetod för skona sin personal.. Det är välkänt..

tja fråga Himmler om detta, han var väl den som drev den frågan. Hitler verka ointresserad av denna typ av forskning..




Det vet jag, du bad om ett ynka liten bevis för det. Du fick det, men som många andra har du inget försvar för det mer än spekulationer. Hur ska folk ta er på allvar?

Så nu har du bevis på x antal miljoner blide gasade säkerligen, precis som det nämns i många dokumenter, vittnen som säger det med mera..

Vet du vad, jag satt faktiskt och tänkte besvara detta men sen ångrade jag mig när ditt inlägg gör mer för vår sak än vad jag själv kan åstakomma med 10 inlägg.

Tack min trogne vapendragare!
Citera
2017-04-28, 16:07
  #610
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Finns det uppgifter att de skickades till Polen från Ungern då? Officiella, signerade eller annat än "jag såg det med mina egna ögon!!!" källor..

Klockrena siffror inklusive att han som beordrade transporterna har medgivit, erkänt och i vederbörlig ordning avdömts (Adolf Eichmann).

Hur judarna i övrigt behandlades under krigets slutskede torde ju framgå av Raoul Wallenbergs agerande i Ungern..
Citera
2017-04-28, 17:17
  #611
Medlem
Herkulesbigs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Daniel501
Vet du vad, jag satt faktiskt och tänkte besvara detta men sen ångrade jag mig när ditt inlägg gör mer för vår sak än vad jag själv kan åstakomma med 10 inlägg.

Tack min trogne vapendragare!
Va ?? Men det är ju bra du håller med oss att det finns bevis !! Jag är stolt över dig
Citera
2017-05-05, 15:22
  #612
Medlem
Vänlige Viktors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av plofs
Hur judarna i övrigt behandlades under krigets slutskede torde ju framgå av Raoul Wallenbergs agerande i Ungern..

Man kan ju undra om Daniel501 ens vet vem Raoul Wallenberg var.
Daniel501: Ett tips. Googla honom så får du lite mer kött på benen.

/VV
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in