Citat:
Ursprungligen postat av mohnomishe
Jag har inte själv läst något av Ligotti, men han har varit en stor litterär influens för David Tibet, frontman i bandet Current 93 som jag lyssnat mycket på. De har tillsammans släppt bok/CD-kombon In a Foreign Town, In a Foreign Land, där det förstås är tänkt att Ligottis text ska läsas samtidigt som man lyssnar på skivan med C93's musik. Dessutom har de gjort samarbetet I Have a Special Plan For This World, där Tibet dels utgivit denna Ligotti-novell på sitt förlag Durtro Press, och dels släppt en CD där han läser texten till ett experimentellt soundscape.
Jag har
I Have a Special Plan For This World på CD, men det var ett tag sedan jag lyssnade på den. Tyvärr har jag inte
In a Foreign Town, In a Foreign Land, men däremot de fyra noveller som ingår i den cykeln översatta till tyska (!) i boken
In einer Fremden Stadt, in einem Fremden Land, som jag köpte i Berlin för ett antal år sedan.
David Tibets egna etikett Durtro har ju även givit ut
Teatro Grottesco, där ett gäng noveller som tidigare inte varit med i någon samling finns publicerade. Tyvärr är ju utgåvan på tok för dyr.
mohnomishe: Försök få tag på
Nightmare Factory. Hittar du inte den bör
The Shadow at the Bottom of the World finnas på ett bibliotek nära dig (om du bor nära storstad).