Citat:
Ursprungligen postat av Alltlringet
Hej tack för du tog dig tid.
Vet han brukar dricka Famous grouse.
även macahalan~
Kan ju vara värt att tillägga att han oftast inte gillar för söta smaker på spriten han dricker.
Låter som om din far kan ha en förkärlek till Speyside-whisky. Tar du dig till systembolaget och frågar efter en klassisk whisky från Speyside så kommer dom säkert kunna ge dig en handfull goda råd.
Det är lite motsägelsefullt att säga att han inte gillar söta smaker och sen säga att han gillar Macallan och Famous Grouse. Men du kanske menar söt som i likör?
I en whisky kommer du väldigt ofta hitta en viss sötma då du måste få fram sockret ur sädesslagen för att det skall bli alkohol. Whisky destillerar du heller inte lika hårt som t.ex. vodka och du vill få kvar mycket smaker från mäsken genom destilleringen. Du får även en viss sötma från ekfaten den lagras i, beroende på hur trötta och gammla faten är förståss.
Det är kanske sällan du kan kalla en whisky sötsliskig, men visst händer det.
Nu vet jag inte vilken prisklass du tittar efter, men vill du ge honom en liten utmaning och en stor smakupplevelse till en rimlig peng så kan jag tippsa om Aberlour a'bunadh 599,-!