2003-11-06, 01:57
  #1
Medlem
Azraels avatar
Tänkte höra om det finns möjlighet att klistra den här tråden så att vi kan posta varningar och/eller lustigheter om oärliga bilhandlare.

Jag kan ju lägga mitt bidrag som hände i förmiddags då jag av en händelse passerade Lundby Bil i GBG. Jag sladdade in för att titta om de hade något kul inne (de har allt som oftast lite roligare och exklusivare bilar, tex Lotus, Jaggor m.m.). Blev direkt påflugen av en typ som närmast påminde om Weiron i ottan från Nilecity.
Han ledde mig direkt fram till den mest ultimata bil som någonsin tillverkats och som han visste var helt rätt för mig, nämligen en Volvo 945 Classic -98.
Jag avböjde artigt med motiveringen att Volvo kanske var lite för tråkigt för min smak.
Då visste han ånyo precis vad jag var ute efter! En BMW 5-serien! En riktig lyxbil!
Jag hade lätt kunnat lägga en tusenlapp för att ha fått sekvensen videofilmad.
Gubben kluckar på som bäste Albert i "Albert & Herbert", vaggar fram till en trött gammal 5-någonting och utbrister att här är din bil!
Jag undrar förstrött om det är en 520, 525 eller något annat, hur långt den gått och vilken årsmodell det är. I mitt stilla sinne tänker jag att - här kan vi ha lite skoj!
Gubben vet nämligen inte vad det är för en modell, han har ingen aning om hur långt den gått eller ens vilken årsmodell det är. MEN! Gubbarna i verkstan har sagt att det är av de finaste BMW de någonsin sett minsann.
Han lommar iväg för att hämta bilnycklarna och under tiden inspekterar jag kärran. Lyktglasen är riktigt hårdblästrade (= många lååånga mil), motorhuven full av stenskott och dessutom omlackad längst fram med sprayburk, fjädringen bak rejält nedsjunken, förarstolen ordentligt sliten (tyget sönderslitet) och ratt + växelspak blankpolerade som hundballar i månsken.
En riktig mardröms-BMW alltså.
Gubben kommer tillbaka, jag får nycklarna, slår på tändningen och *ta-da* den har bara gått 7000 mil! En lågmilare konstaterar gubben nöjt.
Jag kan då inte hålla mig utan säger till honom att mätarställningen är manipulerad. Han blir väl inte direkt jätteglad över mitt konstaterande men han förnekar det inte även om han är skeptisk. Gubbarna i verkstan har ju sagt att den är jättefin ju.
Jag säger till honom att 27000 mil antagligen ligger närmare sanningen. Sur min...
Vrider därpå igång motorn som också visar sig vara en riktig mardröm. Missljud, hackande och ojämn tomgång.
Nu börjar gubben bli riktigt nervös. Öppnar hanskfacket och hittar seviceboken.
Bilen är servad till 9000 mil, dvs 2000 mil mer än bilen gått enligt mätaren. Efter sista servicen (alla servicar utförda i tyskland) står det på svenska: hastighetsmätare bytt vid 10K mil *LOL*. Efter det är bilen inte servad överhuvudtaget. Dessutom var det samma handstil på serviceundersrifterna som på informationen om att mätaren var bytt...
Nu började jag känna mig lite taskig och tackade för mig och åkte därifrån.

Grejen är att även om vi bilentusiaster aldrig skulle gå på en dylik bluff så är det ju säkert någon stackare som kommer att köpa den där rishögen i tron att den är som gubben säger; en riktigt, riktigt fin BMW.

Dela med er av era skräck/skratt-upplevelser!
Citera
2003-11-06, 10:32
  #2
Medlem
Rubbermans avatar
Visst kan jag klistra detta. Bra information men även underhållande!
Vassego.
MVH
Rubberman
Citera
2003-11-06, 10:44
  #3
Medlem
Mysharrys avatar
När jag pluggade i Uppsala berättades det om en bilhandlare som hette Hult. Han sålde bilar med RH-garanti (Runt-Hörnet). Det sas att han svarade en kund som var lite missnöjd med sitt köp med: "Är du så jävla dum så du köper en bil av mig så får du skylla dig själv." En klassisk bilhandlare.
Citera
2003-11-06, 13:59
  #4
Medlem
Maximuss avatar
Jag var i akut behov av en bil för 3-4 år sen, dåligt med pengar hade jag dessutom. Åkte runt och letade tills jag hittade en billig bil, det var en 244 -79 för 4500kr. Ägaren till "bilfirman" som egentligen var en grusplan med en gäststuga som kontor kom ut och hade en sån där äcklig väska som man har runt magen. Jag tänkte provköra den för att se om allt var som det skulle, även om det var en gammal bil så vill man ju inte köpa nåt som inte går att använda. När jag hoppade in i bilen så förklarade han för mig att jag inte fick åka så långt bort, det var försäkringar och skit som inte gällde sa han. Ok tänkte jag, det är väl så då. Åkte iväg den väg han sa att jag kunde åka på och allt verka funka bra. Köpte bilen och åkte hemmåt, när jag skulle gasa iväg på en 90väg så började bilen att slira som fan på kopplingen :mad:

När jag kom dit dagen efter så förklara han för mig att det var en sån billig bil och då fanns det ju ingen jävla garanti! Åkte med den bilen i 1 år och sålde den för 500kr


Mina erfarenheter av Hederliga Ronnys bilar AB
Citera
2003-11-06, 15:56
  #5
Medlem
Nadss avatar
Har bara hört dåliga saker om Motor Hallands Verkstad i Halmstad.

En kille åkte dit med en äldre folkabuss. Han hade hittat en riktigt fin motor ett par dagar innan och åkte tänka byta motor i folkan.

Och det var ingen fara med det två dagar senare var den klar och han körde hem därifrån. Jag har för mig att motorn skar veckan efter, och killen som var ganska duktig på motorer såg direkt att det inte var hans motor som dom hade satt in utan någon annan som var ännu äldre än den som satt där från början.
Han åkte så tillbaka till verkstaden som stod öde han gick runt lite och hittade då sin motor (han hade kvar nummret). En av dom i verkstaden tänkte lägga in den i sin egen bil.

En kompis till mig lagade något på sin bil där också. Något som en vanlig verkstad hade gjort på två veckor skulle för dom ta en månad. Han fick bilen två månader senare. Och det efter många tjatande telfonsamtal varav ett där min kompis hör hur chefen säger
"Hur många dagar tar det till den där bilen är klar ? Han den tjatige jävlen ringde här nu igen!"
Citera
2003-11-22, 02:14
  #6
Medlem
Autoimporten P.O. Olofsson AB

"Företaget grundades 1976 och har stor branschvana och erfarenhet. Handel i huvudsak med amerikanska fordon. Alltid begagnade och nya HD i lager.
Vi har utbildad reservdels- och verkstadspersonal med lång erfarenhet av amerikanska bilmärken och HD motorcyklar och som kan det med den rätta känslan!"

Jo visst är det rätta känslan Pelle PRALIN o Co har. Är man missnöjd så får man.......
Citera
2003-11-22, 02:49
  #7
Bannlyst
Berners bilar i Sundsvall är inte heller någon höjdare att serva bilen på, efter sitt köp där. Har varit en sväng på lastvagnsdelen, och hört och sett en hel del från folk som jobbat på personbilsdelen, och även bekanta som köpt bilar därifrån, som gör att jag aldrig kommer att köpa en bil från Berners.

Med teflonspray kan man till exempel göra mycket kul, och få det att se ut som nytt istället för att byta.
Citera
2003-12-17, 14:28
  #8
Medlem
Snorrhufvuds avatar
Jaha, man får väl kontra hur man blåste en bilhandlare då.

Det här var 1988 och jag var väl 20 år gammal och inne på min andra bil, en Granada 2,8i -78. Granadan gick som ett skott, jag reflekterade inte förrän efter ett par månader att oljetryckslampan lyste. Fick diagnosen dåligt oljetryck och sannolikt skadad vevaxel = stor kostnad.

Direkt från verkstan åkte jag förbi ett ställe typ "Hederliga Harrys bilar", där det stod en bilförsäljare. Jag stannade till, spelade totalt okunnig om bilar och gnällde över att Granadan tog mycket bensin. Det slutade med att jag åkte därifrån med en Manta -78 och ettusen kronor mindre på fickan, men med en bil som sedan gick mkt bra i fyra år. Bilhandlaren hade inte ens brytt sig om att testa Granadan...
Citera
2004-02-07, 04:12
  #9
Medlem
Azraels avatar
Måste få lite liv i den här tråden!

Hittade "Stockholm Safe Car HB" i Kungens Kurva som hade en MB 280 SE till salu. Endast en ägare hävdar de i annonsen. Bilregistret däremot kan upplysa om att bilskrället haft 22 ägare. Synnerligen oraffinerat bedrägeri.
Citera
2004-02-07, 06:35
  #10
Medlem
Pavlik Morozovs avatar
Jag tror att det ligger i en bilhandlares natur att lura folk i mesta möjliga utsträckning. Känner personligen två bilhandlare och ingen av dessa mår så gott som när dom lyckats lura någon stakars jävul på en tusenlapp eller två.
Hur många år blev vi inte lurade av dom stora bilvaruhusen innan privatimporten pressade ner begagnatpriserna?
Fram till tidigt 80-tal (tror jag det var) fanns domicilprincipen hos dessa vilket innebar att en kund kunde bara köpa en nybil hos den bilhandlare som var verksam på orten man var mantalsskiven!!! Helt lagligt var det också?!?
Jag ryser fortfarande vid tanken!!!
Citera
2004-02-12, 15:56
  #11
Awaiting Email Confirmation
rwds avatar
Intressant och underhållande tråd det här.

Här kommer mitt bidrag:

Pelles Bilar (utby, öster om gbg.)

Där skulle jag köpa min första bil, för fyra år sedan.
Det var en Ford Escort vip -88. Väldigt fin i lacken, fin inredning, skaplig motor. ..resten va la sådär.
Jag ville provköra den, men det fick jag inte! För den var inte i trafik, sa Pelle.
När jag kom till jobbet nästa dag, kollade jag upp detta med vägverket, och visst va Forden i trafik minsann.
Jag åkte tillbaka till Pelle efter jobbet, och frågade varför han hade ljugit.
Han erkände att han ljög, och att det var för att han visste att det var något fel på tändningen. Men nu hade han haft den på verkstad och felet var fixat. Så jag fick provköra nu. Jag hade fassan med mig, eftersom han kan mer om bilar så fick han provköra. Han tyckte den va ok. Så jag köpte den.
Med i priset så skulle jag få fina vinterdäck till. Men detta var på sommaren, så jag skulle få komma och hämta däcken till hösten. Han hade dom på nått lager. (jag fick kvitto på det så klart.)
Bilen gick bra men hösten kom, och i oktober-november så ville jag ha mina vinterdäck. Jag ringde till han och bad snällt om att få komma och hämta mina däck. Näpp, nu va det andra bullar. Däcken skulle jag få när dom kände för att åka och hämta alla deras vinterdäck. Jag blev förbannad, och sa att "det är la för fan självklart att jag skall få mina vinterdäck när jag vill". Jag fick tjata ett tag, och så nästa helg så skulle jag komma och hämta dom.
Lagom glad åkte jag dit, och Pelle hade lagt ut dom utanför lokalen.
"herregud!" Däcken såg ut som om han hade lagrat dom i nån slags mossa. Helt värdelösa. Jag tittade på däcken och tittade på Pelle, och sa "è du inte klok?". Fick inget svar. Jag rullade upp ett däck, och läste "Toyota". Nä-va-fan! ..jag orkade inte, och vände mig bara om och åkte därifrån.
Senare på kvällen åkte jag och min bror förbi Pelles Bilar, och avlossade en sådär 5-6 ägg på hans bilar! ...hehehe...
Citera
2004-02-13, 11:03
  #12
Medlem
Juridiska dispyter om bilar är ganska vanliga. (vanligast är husköp)

Jag kan ge er några råd:
1. Om ni köper bil på avbetalning, se till att ni gör avbetalningarna till rätt borgenär! Är det ett finansbolag som lånat er pengar ska ni betala direkt till finansbolaget. (det finns rättsfall på folk som fått betala sin bil två gånger)

2. Kolla så att det är rätt ägare på bilen. (ganska självklart, men ändå)

3. Kolla så det inte är en leasingbil eller att personen som säljer den inte har betalat av den klart.

4. Betala inte bilen FÖRE du hämtat den. Ex. du bestämmer dig för en bil, betalar den men du lämnar den kvar för dom ska fixa något med den. Går firman i konkurs kan du känna dig rökt på bilen. Den tillhör nu konkursboet och konkursförvaltaren kan sälja den igen. Här gäller reglerna om besittning! Det räcker inte med att du betalat den och provkört vrålåket. Du måste faktiskt ha haft den hemma ett dygn för att det ska vara ett giltigt köp!

/N - Goda råd är gratis ibland!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in