Citat:
Ursprungligen postat av
MegaTant
I min teori har NB blivit tillsagd att göra så. Han fick agera som medhjälpare. Nu ångrar han (och skäms) djupt att han lydde. Han hade för god tro på snälla svenskar. Arne hade ju varit snäll och hjälpsam så varförs kulle någon i Blomberg inte vara att lita på.
Jag tror att NB är medskyldig. Därför tiger han.
Om det är sant, att SH ville sätta NB dit, så uppstår en fråga, varför ville han det?
Logiken i det här resonemanget kan prövas på ett fiktivt exempel:
Eleven Noppo Fagromilson misstänks ha deltagit i ett litet prank som bestått av att man lagt en bajskorv på rektorns stol inne på rektorsexpeditionen. Han nekar trots god bevisning för inblandning. Vilken är den mest troliga orsaken till att han nekar:
1) Han skäms för att det var han som bajsade
2) Han skäms för att det var han som höll ner kompisens brallor så att denne kunde lägga kabeln.
Enligt MegaTantens logik så är det mer sannolikt att Noppo inte vill erkänna om han höll ner kompisens brallor än om han själv sket. Jag kan ju inte säga att det direkt låter som logik på mig. Särskilt som vi (i exemplet och i verkligheten) inte har några fakta som pekar på att kompisen är en mer sannolik bajsare.
Det blir ännu mer konstigt om vi lägger till vilken risk man tar av att tiga och då (troligen) dömas mot sitt nekande. I vårt exempel tänker vi oss att den som bajat blir relegerad, medan medhjälparen kommer undan med kvarsittning 2 veckor
1) Om han bajade tjänar han inget på att erkänna, det blir samma straff ändå
2) Om han höll ner kompisens brallor leder ett erkännande (åtminstone med viss möjlighet) till att han får kvarsittning istället för relegering.
Nu: Vad verkar mest troligt - att Nero tiger för att han är mördaren eller för att han varit medhjälpare.
MegaTantens sista räddningsplanka här blir att hävda att hennes resonemang håller därför att "någon" i Blomberg är en mer trolig mördare än vår skit- och spermaskvättande balt.
- Antingen förstår man att det är ett komplett 100%-igt nonsensargument eller så förstår man det inte pga bristande intellektuell utrustning. Mycket mer att säga om den saken är det inte.