2016-02-14, 00:39
  #121009
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Det finns tydligen en slags viktimologisk mall som offren bör följa i herrns värld..

Allting är hypoteser men det är rimligt att tro nåt av följande:

NB har med hot - verbalt, fysiskt eller med vapen - hotat Lisa från dörröppningen genom ladan och samma sak i mjölkrummet.
Han kan även ha lurat henne att tro att hon skulle släppas om hon gått med på det han sa.

Ett annat alternativ är att lyfta upp henne bakifrån och låsa armarna med en arm.
Hon kan även ha reagerat med att ha blivit paralyserad av skräck.

Hur hon reagerar vet ingen i detalj.

Diskussionen är helkocko om vare sig det är 20 sekunder då hon hängs upp (samma sak som inget lidande eller sadism) eller om det är att det minsann ska finnas avvärjningsskador.
Jag kan tänka mig att ett offer, som inte kan föreställa sig vidden av vad som är på väg att hända (overkligt), liksom förhandlar med sig själv och med gärningsmannen, alltmedan insatsen höjs. En förslagen gärningsman kan säkert utnyttja detta också. Till slut är hon beredd att låta en förmodad våldtäkt äga rum, avskärmar sig från sin kropp för att låta det hända och sedan kunna ta sig hem. I ett sådant scenario kan lydnad uppfattas som den klokaste strategin (då kommer han åtminstone inte att köra kniven i mig och med min medgörlighet kan jag inte bevisa våldtäkten och han vågar släppa mig). Alltför sent inser hon att denna best faktiskt har själva dödandet som mål. Detta är inte ett förslag till scenario som jag propsar på vara till 99 % sannolikt, bara en reflexion.

Det fanns en seriemördare som lyckades förmå offren att själva försätta sig i hängningsposition med snara runt halsen och allt, medan han filmade. Sedan utlöste han hängningen. Liftare var hans jaktmarker.
2016-02-14, 00:40
  #121010
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FelipeVilla
Det räcker med att han får ner henne på rygg på marken och sätter sej över henne och tar stryptag på henne och hon blir medvetslös inom 3 minuter och efter det tejpar över mun och näsa och sen hänger upp henne.Det är hur jag tror det gick till men är inget facit.men är övertygad om att hon var medvetslös när hon hängdes upp.För det hade varit riskabelt att försöka dra upp en människa i luften med snara som lever då hade hon sprattlar och kunnat ta sej loss..
Det går allt fortare än så att bli medvetslös. X har ju snöat inne på rättsläkarens ord om 20 sek, icke att förglömma.
2016-02-14, 00:45
  #121011
Medlem
Ja det kan säkert gå snabbare än 3 minuters att bli medvetslös.Jag grundar bara det som den 19 killen sa när han mördade stackars IDA i joggingspåret.Då så han att han höll händerna runt hennes hals i cirka 5 min till hon blev medvetslös.
2016-02-14, 00:48
  #121012
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FelipeVilla
Ja det kan säkert gå snabbare än 3 minuters att bli medvetslös.Jag grundar bara det som den 19 killen sa när han mördade stackars IDA i joggingspåret.Då så han att han höll händerna runt hennes hals i cirka 5 min till hon blev medvetslös.

Hårt åtdragen snara eller hängning går nog oftast snabbare än strypning med händer, men det tar ändå ett bra tag innan man dör.
2016-02-14, 00:49
  #121013
Medlem
NB har haft sina chanser attförklara sej och alla DNA spåren men inte gjort det och fortsätter ljuga och neka.Han skulle bytt advokat Rönnbäck efter tingsrätten så hade han kanske haft en liten chans i Hovrätten. Men nu är han rökt då chansen till att HD prövar fallet är minimal.Så det blir livstid och inget annat han ska ha..
2016-02-14, 00:52
  #121014
Medlem
Håller med,om han fick ner lisa på marken och sedan drog åt med snara runt halsen då går det mycket snabbare än med händerna så det är ett kort förlopp.
2016-02-14, 00:53
  #121015
Medlem
klurigklurings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av A1HORNYLAD
Ursäkta om detta diskuterats tidigare.
Detta får mig att fundera över likstelhet. Är det den som gör att det är så svårt att få ut kroppen? Borde den inte i så fall ha släppt, om kroppen varit där fem dygn? Jag bara undrar.
Fakta från Rättsmedicinalverket
2016-02-14, 00:56
  #121016
Medlem
Likstelhet är det som uppstår efter cirka 3 timmar,så kroppen bör ha placerats där innan det eftersom han var ensam,och det var därför det krävdes 4 personer för att få ut lisas kropp ur skåpet.

Och vad jag förstår är när likstelheten inträffat är kroppen inte böjbar. .
__________________
Senast redigerad av FelipeVilla 2016-02-14 kl. 00:59.
2016-02-14, 01:02
  #121017
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Grandioso
Inger Rönnbäck verkar inte ta särskilt illa vid sig av att klienten från öst tappat förtroendet
för henne och sparkar ut henne i kylan. Det är ju närmast så att hon tycker det är bra att så skett.

Nu kommenterar Inger Rönnbäck bytet. Till P4 Skaraborg [3]säger hon att advokatbytet är bra för Nerijus Bilevicius.

– Det är väldigt naturligt att han ser sig om efter en ny möjlighet att komma vidare och det är det verkligen med friska ögon, säger Inger Rönnbäck till P4 Skaraborg.


Hon riktigt gläds ju åt att ha blivit avpolletterad. Inte varje dag man ser en sparkad person
ta det med sån fattning som sker här. De flesta blir ledsna och besvikna. Men inte Rönnbäckskan
inte. Det är klart; hon har ju minst en miljon skäl att ta saken med en klackspark.
Och nog en lättnad att få frigöra sig från allt som har med en ond flickmördare att göra.
Hon hamnade i ett särdeles högprofilerat mål med urusla förutsättningar. Fast att
döma av somliga uttalanden i media signerade den nådiga själv under sommaren som gick
så var det närmast en baggis att lyckas få klienten Nero att gå fri ur detta ty
bevisningen så långt hon kände till den innan släpp av FUP och åtal dömdes ju ut som
skrattretande dålig närmast. Det gjorde intryck på folk i tråden och man gav inte
mycket för den pågående utredningen.
Men det var inte riktigt med sanningen överensstämmande, hon lurades lite där allt.

Nåväl, IR satt där med sitt hopplösa case och gjorde vad hon kunde av det vid kommande
rättegångar och hade hon bara varit försedd med snopp istället så kanske det hade
artat sig bättre: Hon tror att hon hade fått ett annat bemötande om hon hade varit just en man och försvarat sin klient på det sätt hon nu gjort.

Det kan man ju ha sina synpunkter på om det hade gjort någon skillnad.

I alla fall - nog något av en befrielse att få lämna Nerijus och det fasansfulla mordet på
en ung flicka bakom sig. Han blev inte fri men hon blev fri från honom till slut.
Någon annan har nu den tvivelaktiga äran att länkas till denne bestialiske missdådare.
Om än bara för ett rysligt kort tag.

http://unvis.it/www.expressen.se/gt/...ge-inte-moget/

Du tar upp något som jag funderar över. Hur kan Inger Rönnbäck ta detta initiativ till advokatbyte? Det är ytterst märkligt, när hon också tar på sig ansvaret att rekommendera en kollega. Hur har hon lagt upp detta som vettigt till Nero?

Det som faktiskt är uppenbart är att Nero inte har förmågan att själv ta kvalificerade beslut om advokatbyte och vad det har för konsekvenser. Eller vad det ska tjäna till. Det ligger i sakens natur att det är skillnad på en lustmördare; en dräng från Litauen och en välutbildad kvinna med advokattitel.

Jag funderar på detta för det är så ovanligt, att ett advokatbyte går till så här, när det hela är över. Det är inte efter en dom från hovrätten som man vaskar fram kompetensen. Det som pågår nu, är i linje med allt annat i denna sak. Jag tror det handlar mer om att rädda Inger Rönnbäcks skinn än att ordna det väl för klienten.

Det finns inte med på kartan att Nero vet vad det krävs för att få PT till HD, eller något annat som har med rättsverkan av en laga kraft vunnen dom. Har advokaten kört gender skitsnack om hur kvinnliga advokater är diskriminerade med sin klient, trots miljonarvodet? Vad har nu advokaten Rönnbäck hittat på, om icke befintlig juridik, för att kunna lämpa över honom på en utvald kollega, för att slippa undan ansvaret för dena rättsvidriga hantering av en klient?

Vem är då Svarte Petter?

Det är klienten som nu får ytterligare en "stjärnadvokat" som kommer "göra allt" och det kommer ta mer än 6 månader innan Nero upptäcker att han gått på en blåsning. Blåsningen i detta fall är preskription. Inger Rönnbäck kan inte anmälas till advokatsamfundet av klienten, då advokatbytet sker kollegor emellan.

Med innebörd att en kollega hjälper en annan kollega att låta tiden gå, så att tidsfristen att klaga hos advokatsamfundet arbetar för att Inger Rönnbäck ska kunna komma oskadd ur denna härva av processföring, som hon bedrivit utanför ordinarie rättsordning. Det är allvarligt med detta advokatbyte för var och en som kan lite om hur bevis hanteras i domstol, vet att det är över för Nero ur rättsligt perspektiv.

De flesta av oss vet, att nu återstår det bara för Nero att förlika sig med domen, och att alla andra inte är så dumma som han och advokaten Rönnbäck trodde. De har förstört Neros relationer, och alla vet också att ingen längre kommer bry sig om vad Nero kommer leverera i sin förklaringsbörda. Det som är Inger Rönnbäcks största misstag är att hon inte inledde med att yrka på en RPU, redan i tingsrätten, och att hon babblade med media innan hon hade sett fup. Det var förödande när hon körde på linjen att Nero aldrig sett Lisa.

Hurtig har redan garderat sig, hans uttalande i media gjorde ju klart att han anser att domen är välskriven, bevisen är starka och att det krävs från försvarssidan att DNA-spåren kan förklaras.

Min åsikt är att det är en svaghet i ett system som tillåter någon jurist, i detta fall en advokat agera så här mot en klient. Med tanke på brottets allvar och tragiken i detta fall så är det skandalöst att inte hålla åtminstone en etisk fasad. Bara för att klienten bajsar inomhus, runkar i lampskärmar och är ett äckel, så betyder inte det att alla hämningar kan släppas loss för de som borde veta bättre. Det handlar om det ansvaret man har i varje profession!

Det enda Hurtig skulle kunna göra för sin nya klient, är att bortse från att han fått klienten av en kollega och driva ett nytt prejudikat. I ett fungerande rättssystem där det är täta skott mellan parterna i en domstol, och där alla berörda tar sin uppgift på allvar, får det inte gå till så här. Med fokus på vad syftet är att advokat utses för en person som åtalas, så borde Inger Rönnbäcks bristande försvar vara rättegångsfel!

Det går inte att få resning, men kanske en återvisning av målet! Att göra om och göra rätt. Det är ingen ursäkt att bevisen visar att Nero är skyldig, om inte processen hanterats korrekt.
__________________
Senast redigerad av Vresrosen 2016-02-14 kl. 01:11.
2016-02-14, 01:07
  #121018
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av develi
Men för ända in i helvete. Sluta tjata om skitdetaljer!


Det kanske kan vara värt att påminna om att "skitdetaljer" är det som bygger upp större detaljer, som i sin tur används för att göra påståenden om händelseförlopp.

En felaktig "skitdetalj" borde, även om det - som i detta fall - alltför sällan gör det, leda till att man accepterar att det finns rimligt tvivel om det åklagaren påstår.
2016-02-14, 01:10
  #121019
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LOE2
Jag kan tänka mig att ett offer, som inte kan föreställa sig vidden av vad som är på väg att hända (overkligt), liksom förhandlar med sig själv och med gärningsmannen, alltmedan insatsen höjs. En förslagen gärningsman kan säkert utnyttja detta också. Till slut är hon beredd att låta en förmodad våldtäkt äga rum, avskärmar sig från sin kropp för att låta det hända och sedan kunna ta sig hem. I ett sådant scenario kan lydnad uppfattas som den klokaste strategin (då kommer han åtminstone inte att köra kniven i mig och med min medgörlighet kan jag inte bevisa våldtäkten och han vågar släppa mig). Alltför sent inser hon att denna best faktiskt har själva dödandet som mål. Detta är inte ett förslag till scenario som jag propsar på vara till 99 % sannolikt, bara en reflexion.

Det fanns en seriemördare som lyckades förmå offren att själva försätta sig i hängningsposition med snara runt halsen och allt, medan han filmade. Sedan utlöste han hängningen. Liftare var hans jaktmarker.
Ja, jag såg den vidriga filmen, usch..
Visst är det som du säger. Vid våldtäkt finns även en reflex som sker vid dödsskräck.
Docent Lotti Helström vid Akutmottagningen för våldtagna kvinnor på Södersjukhuset i Stockholm:
Citat:
- Den vanligaste reaktionen är ”spela död”-reflexen, som på engelska kallas passiv coping eller frozen fright. Denna reflex vilket är mycket viktig för oss och rättsväsendet att känna till, eftersom varken kvinnorna själva eller omgivningen annars begriper varför de inte gjort mera motstånd.

Under denna passiva coping sker det kroppsliga reaktioner som gör att kvinnan kan uppleva att hon dör, puls och tryck sjunker, hon kan inte röra sig och inte tala, och få kvävningskänslor, säger Lotti Hellström.
http://www.dagensjuridik.se/2008/09/...-att-spela-dod
Citat:
Det finns också en föreställning om att våldtäktsoffer ska skrika och göra kraftigt motstånd, när en vanlig reaktion istället är att stänga av och hålla sig passiv under våldtäkten.
http://www.tidningenbrottsoffer.se/u...201%202009.pdf
2016-02-14, 01:13
  #121020
Medlem
develis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pilsnerfilm
Det kanske kan vara värt att påminna om att "skitdetaljer" är det som bygger upp större detaljer, som i sin tur används för att göra påståenden om händelseförlopp.

En felaktig "skitdetalj" borde, även om det - som i detta fall - alltför sällan gör det, leda till att man accepterar att det finns rimligt tvivel om det åklagaren påstår.
RIMLIGT var ordet..

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in