Citat:
Ursprungligen postat av
LOE2
OK, då kunde den vägen ha framstått som en flyktväg av oss som tror på överfall. Dessutom hade utrymmet varit upplyst vid den tiden på en sommarkväll.
Nu kan jag korrigera och återgå till det jag trott från början - att hon försökte springa rakt igenom.
För AJ pratar om att dörr låstes på söndag men vilken han sen talar om vete tusan?
Menar han dörren vid utbyggnaden?
" Just vid det tillfället hade vi en grävmaskin därinne det var alltså en man som sköter gården som heter Lars Åslund han hade sin grävmaskin därinne och han, tillsammans med Nerijus, planerade mycket av jobb och då hade Lars Åslund grävt ett stort vid ena sidan, mot restaurangen alltså, och
den andra dörren var stängd vid själva det här förfärliga dådet hände och på baksidan fanns det då dörrar öppna men inne i ladan var då grävt.
När du säger att andra dörren var stängd - vad betyder det?
Ja det betyder att den inte gick att öppna utifrån utan då fick man gå in på insidan men alltså under söndagen stängde Lars Åslund den dörren för att inte folk skulle gå in där vi arbetade han ville inte ha nåt folk som sprang in där och rotade - vi har haft så mycket tråkiga besök och elände och stölder. "