Citat:
Ursprungligen postat av
MidlifeMommy
+1
Det Greta och hennes anhängare "glömmer" är att det väl inte spelar någon roll om själva resan är CO2-neutral om inte framställningsprocessen har varit det.
Samma sak med de hajpade elbilarna. Och solpanelerna. Och den ekologiska bomullen. För att inte tala om etanol från regnskogen.
Det är väl därför vi som inte älskar Greta över allt annat vrider oss när vi hör talas om hur "konsekvent" hon "alltid" är.
Man skulle ju önska att de hade lite mer av din kalla logik.
Det är enorma hycklare som vi har att göra med, att köpa en elbil med smutsig gruvdrift för att få fram litium till över 200 kg batterier motsvarar att köpa en vanlig bil och köra den 15000 mil.
Men det förstår ju inte Svante eller Greta.
För att inte tala om tillverkningen av båten hon seglar med till New York, som vanligt så handlar det enbart om symbolpolitik inte resultat som vanligt i det här patetiska landet.