Citat:
Ursprungligen postat av
-Info-
Det är nog inte heller många svenskar som blivit så hyllad av tunga världsnamn som Greta Thunberg. Här några hyllningar från enbart i år:
Och kanske något oväntat:
Man måste titta på sådana som Astrid Lindgren, ABBA, Björn Borg, Zlatan, Ingrid Bergman, Greta Garbo och dylika personer för att hitta något motsvarande.
ABBA (i alla fall minst två av dem) verkar gilla Greta. Astrid Lindgren hade nog gillat Greta ännu mer (om hon levt idag) och förmodligen skapat en saga kring henne.
Om jag får spekulera om Astrid Lindgren så tror jag säkert att hon hade blivit gripen av bilden av lilla sorgsna Greta mot den stora Riksdagsbyggnaden. Jag tror också att hon hade gillat Gretas kaxighet mot politiker och säkert även bla-bla-bla-talet.
Däremot har jag svårt att tro att hon hade uppskattat att Greta skrämmer små barn med ovetenskapliga fakta. Hon hade nog inte heller mycket till övers för våldsamma rörelser som XR och BLM och hon hade knappast dragit på sig en Antifa-tröja själv. Tveksamt om hon hade tyckt att skolstrejker är en bra idé.
Vad du inte tycks förstå är att det just nu är ett statement att säga att man stödjer Greta. För ca fem år visade man att man var God genom att påstå att man stod upp för Öppna gränser, allt annat var rasism. Nu visar man att man är God genom att säga att man givetvis bryr sig om kommande generationer och därför försöker undvika att flyga (”problemet är bara att mitt schema är så späckat att jag bara måste göra det”.) Det är ett slags avlatsbrev, helt enkelt, precis som att ge några kronor till en tiggare.
Om ytterligare fem år är det kanske något helt annat.
Citat:
Ursprungligen postat av
AskMeAboutJesus
(…)
Finns det något som politiker inte vill så är det att skrämma befolkningen. På allvar! Möjligen vill man påverka en opinion i något syfte och kan försöka använda Greta för detta.
(…)
Men det finns en gräns och tydligen börjar Greta närma sig den, för nu blir hon öppet angripen för att hon säger sanningen: att inga framsteg har gjorts. Nu är hon ett hot mot alla politiker och även mot vissa vetenskapsmän.
(…)
Men Greta gillar inte att ljuga så hon kommer säkert att fortsätta att hävda att det inte ser bra ut.
Det är sant att Greta har använts för att försöka skapa opinion (varför skulle hon annars hålla tal i Berlin dagen innan det tyska valet? Och ändå fick de gröna långt sämre resultat än i opinionsmätningarna något år tidigare, då de väl var största parti.)
Men varför tror du att politikerna inte vill skrämmas? De är väl snarare ”ändamålet helgar medlen”. Tänk på t.ex Miljöpartisten Per Holmgren och hans globala diktatur, eller hela energidebatten.
Är Greta ett hot mot vissa vetenskapsmän? Hur går det ihop med att hon säger att vi ska lyssna på vetenskapen?
Hon gillar nog inte att ljuga men gör det bevisligen ändå.