Citat:
Ursprungligen postat av
johkv637
Nu pratar jag om utrikespolitik, inte om att städa upp i träsk eller en jävla brandkår, hoppas du förstår skillnaden. DU påstod att detta inte skulle hända med Trump vid makten, förklara varför. Jag tror Trump skulle sitta still, vad tror du själv? Han var tydlig med att inte blanda sig i konfliker utanför Usa.
Inte en chans. Som sagt, Putin hade inte ens dragit igång truppförflyttningen till gränsen till Ukraina med Trump i presidentposition. Han mäklade fred i fyra konflikter, tog tag i NK, höll Nalle Phu och Putin på plats, bla.
Mot ett Ryssland med imperialistiska drömmar skulle Trump sätta ner foten, det råder enligt mig ingen tvekan om det. Putin utmanade Biden och han vek ner sig direkt. Det är ingen slump att attacken kommer nu och inte för två år sedan.
https://www.youtube.com/watch?v=klZUiBJwVJY "not on my watch" Putin tog Krim under Obama, nu tar han bitar av Ukraina under Biden. Ingen slump således.
På vilka grunder bygger du påståendet att han INTE skulle agera?