Citat:
Ursprungligen postat av
wwr
Elen måste regleras. Nu går den till Tyskland och våra priser är för höga. Partierna går på EU:s energisvältagenda.
Eftersom slutförvaring diskuteras så är det inte bara marknadskrafter som styr. Regeringen styr med miljöregleringar.
Det körs ju kärnkraftverk nu. Varför kan man inte bara starta nya och förvara bränslet på samma sätt?
Citat:
Ursprungligen postat av
Frysfacket
Du längtar tillbaka till det glada 70 talet då riksdagen beslutade om 12 nya kärnkraftsverk.Kosta vad det vill staten tar ansvaret.
Man ville minska oljebehovet.
Vi behöver göra samma sak igen. Och av samma anledning, att minska behovet av fossila bränslen.
Jag ser gärna att elpriset hålls nere, för att stimulera en utveckling som går ut på att ersätta fossila bränslen med elektricitet i olika sammanhang. Det skulle ha fördelen att göra oss oberoende av händelser i dom länder som säljer petroleum. Men framför allt, så skulle det vara bra för miljön.
Kan priset hållas nere ifall man drar igång ett stort program för att bygga ut och utveckla atomkraften? Ett sådant atomprogram skulle ha en stor startkostnad. Finns någon annan än staten som kan ta en sådan kostnad?
Citat:
Ursprungligen postat av
Frysfacket
Nu kan inte staten göra detta pga avregleringen.
Du får börja i rätt ände då.
Se till så att riksdagen beslutar om en reglering.
När det är gjort så befaller riksdagen Vattenfall att bygga nya kärnkraftverk.Kosta vad det kosta vill.
Låt det kosta. Det är en viktig investering för både medborgarna, industrin och miljön.