Citat:
Ursprungligen postat av
Leibach
Risken är väl att fler följer efter och anmäler, ca 400 potentiella målsägare för där är väl ingen principiell skillnad på de olika fallen? Men hur funkar dessa mål, driver en åklagare fallet eller har gäddan privat skaffat en advokat som stämt Sara/Dumpen?
Du verkar ha koll på juridiken, så passar på att fråga: skulle Patrik kunna anmäla Dagens ETC på samma sätt för att de skrivit om hans vinstuttag?
Privat advokat, åklagare är inte involverad alls. Risken som du nämner finns absolut.
Patrik hade kunnat stämma ETC, men personligen tycker jag inte ETC:s skarvningar har varit grova nog för att det ska kännas värt risken, energin, tiden, pengarna och vad man får ut av det i slutändan.
Expressen/Klas Granström dömdes för förtal i våras för övrigt, men på grund att de skrivit rena felaktigheter. Också enskilt åtal, och en målsägande som hade hjälp av egenbetalda jurister.
https://www.journalisten.se/nyheter/...-40-dagsboter/
"Det rör sig om en faktaruta, där det står att VJ står åtalad för våldsamt motstånd. Men när artikeln publicerades hade åtalet lagts ned, och uppgiften var alltså felaktig."
Domen är överklagad, men god lök med det Klasse.