Citat:
Ursprungligen postat av
Fortissimo
Han gjorde slut pga att vi var i ofas. Hans tempo var långsammare i relationen och det eldade på min osäkerhet.
Jag kontaktade honom efter några månaders nollkontakt (och terapi)och bad om ursäkt men efter var han den drivande parten och intitierade "snacket" om oss. Hans allmänna rädslor för att "satsa" fullt ut spökar vilket ställer till det. Hur kommer man förbi det? Min största rädsla är att han landar i att hans känslor för MIG inte räcker.
Jag gick tillbaka för att jag aldrig slutade älska honom. Han säger att han gick tillbaka för att han känner starkt för mig och att vi har något speciellt men det känns motsägelsefullt med tanken på ovanstående.
Jag försöker finnas där för honom men hans tvivel på själva relationen är oroväckande. Just nu försöker jag ge honom space. Tror alla mina förösk att styra honom i en riktning skulle ge motsatt resultat. Förösker tänka att det ordnar sig när daker runtomkring honom lugnat sig men vem vet.
Okej. Inte ovanligt att någon i en relation går långsammare och någon annan fortare. Har själv varit med om det men då som den med långsammare tempo. Du har helt rätt i att inte försöka tvinga honom till något. Det kommer att få motsatt effekt. Däremot har du rätt att få svar på hur han ser på er relation och att han bestämmer sig. Kan han inte göra det idag då måste han vara öppen med det. Du i sin tur måste bestämma dig för om du vill ha det så eller inte.
Jag köper generellt inte det där med att saker och ting ska lugna ner sig av den anledningen att det sällan gör det. I de allra flesta fall kommer det alltid att komma nya saker.
När en man säger att han känner starkt och att ni har något speciellt... ord är lätta att säga. Handling är det som gäller. Kan han inte visa de orden i handling så betyder de inget. M.a.o. jag förstår att du finner det motsägelsefullt för det är det. För mig låter det som om att nyttjar dig som en slags trygghet i den situation som han nu befinner sig i. Du är "bra att ha" när han har behovet men inte annars.
Vill även ge dig rådet att arbeta med din osäkerhet och det oaktat vad som händer med denna relation. Dvs lär dig att ta relationen för vad det är. En dag i taget. Förstår att det är svårt då du vill ha barn och det i sig borde göra att du starkt ska ifrågasätta om han är rätt man för dig. Det låter inte som om att han inom en ganska lång framtid skulle vara redo för det och desto längre tiden går och hans barn blir äldre, desto större chans att han inte vill "börja om" med småbarn igen.
// CC