Citat:
Ursprungligen postat av
PeterDolving
Det gör vi inte. Inget som kallas livs-kvalité vill säga. Min erytrofobi har lett till social fobi, undvikandebeteende, drogmissbruk, depression, ångest. En jävla karusell vill säga.
Jag har haft problem med detta sedan jag var 13 år. Är idag 27 år, och har fortfarande inte hittat rätt hjälp, trots KBT, och att ha prövat ALLA, då menar jag alla antidepressiva som finns.
Arbetslös, tar inga chanser i livet. Mja, det ser mörkt ut.
Jag är nu 50år...Fick det vid 13-14 årsåldern och det känns som om det ruinerade mitt liv totalt. Fick grav socialfobi och allt det medför. Det har blivit bättre efter 40 men det känns som om hela mitt liv har gått åt till att gömma mig. Det blev ju att man började vända sig till alkohol mer och mer. Fastnade för xanor i några år, det är väl enda gången jag har känt mig hyfsat "fri". Har med åren blivit fruktansvärt inåtvänd, osocial. Lider dessutom av ADD, men har bara varit medicinerad sen ett år tillbaka. Det känns som om det förstörde de små chanser till ett lyckat liv jag hade, och vi pratar om en åkomma folk knappt vet existerar. Folk tror att jag är egoistisk, när det hela tiden har handlat om ren jävla rädsla och allt har gått ut på att försöka vara normal.