Citat:
Ursprungligen postat av Darwin
Har inte läst böckerna om spjuthök. I bokserierna "Belgarion" och "Malorea" beskrivs en värld uppdelad mellan ett antal olika folk, dessa folk (eller raser) har sedan mycket framträdande karraktärsdrag; ett folk är arrogant och allmänt elakt, ett folk gillar att knarka och är allmänt slemmiga, ett folk är bara korkade och så vidare. Mycket av handlingen i böckerna bygger sålunda på hur olika raser är på olika sätt, och att man i förväg kan veta hur en person är endast genom att hänvisa till hennes ras.
Har du läst mycket fantasy av "episk" natur?
Mycket av Eddings (även Feists och Jordans) tankar härstammar ju från Tolkien. Det är ju ett enkelt knep att elver + dvärgar = goda, troll + orker = onda, människor + magiker = både/och.
Dock tyckte nog jag att Eddings var lite mer nyanserad. Det finns skurkar bland de "goda". Och de goda är inte allt igenom goda.