2004-11-30, 13:46
#25
Citat:
Ursprungligen postat av Mannock
andra sidan finns det tjugo gnger fler bcker som talar om ngon form av konspiration. Vissa r givetvis helt uppt vggarna galna men den viktigaste pongen som de mer serisa pongerna fr fram r att det i praktiken var omjligt fr LHO att utfra mordet ensam.
Det finns fler bcker som handlar om att mnniskor egentligen r dlor n det finns bcker som hvdar att de inte r det. Det finns fler bcker som hvdar att det finns utomjordingar p jorden n bcker som hvdar att det inte gr det. Slutsats: Det r lttare att slja bcker som handlar om ngot spektakulrt och spnnande, n bcker som handlar om vanliga sanna trkiga saker.
Citat:
Ursprungligen postat av Mannock
Bara att klara av prestationen, 3 skott p 5,6 sekunder, r ett under sig, speciellt med tanke p att det var det sista skottet som trffade bst, och inte det frsta som det normalt sett r. Att han skjuter nr bilen svngt in p Elm r ocks helt ologiskt d det ger honom mycket smre skottillflle.
Och som alla riktiga konspirationsteoretiker vljer du att helt bortse frn de fakta som inte stder din tes. I denna trd har det framkommit dels att LHO hade 8,6, inte 5,6, sekunder p sig, dels att det r fullt mjligt att skjuta skotten p 5,6 sekunder (vilket Oliver Stone sjlv har visat). Otroligt ljligt att du anvnder dig av ordet "under".
Varfr skulle det vara det frsta skottet som r bst? Det kan minst lika grna vara det sista, eller det andra. P 80 meter behver man inte lng tid p sig fr att f mlet i hrkorset. Nr skjuter p rrliga ml r det t o m vanligt att det FRSTA skottet r det smsta, eftersom man fr varje skott fr bttre grepp om hur mycket man br hlla upp fr att kompensera rrelsen.
Jag r inte tillrckligt bevandrad i mnet fr att riktigt frst vad du menar med "nr bilen svngt in p Elm", men om bilen passerade LHO:s gmstlle och sedan svnger av, frefaller det, tvrtemot vad du sger, som jttelogiskt att vnta tills han har en hel ryggtavla att sikta p. Gr detta experiment hemma:
1. Stll dig rakt framfr en spegel och titt rakt fram.
2. Vrid kroppen ett kvarts varv till hger och titta i spegeln.
3. Gr om 1. och 2. ngra gnger.
4. Frsk rkna ut i vilken vinkel (framifrn eller frn sidan) du r bredast och sledes lttast att trffa.
5. terkom hr med resultatet av din underskning.
Dessutom kommer rrelsen i sidled bli mindre om bilen rr sig bort frn skytten n om den rr sig rakt i sidled (givet samma hastighet). Jag hade DEFINITIVT vntat p en ryggtavla om jag haft mjlighet.