Citat:
Ursprungligen postat av
develi
#Det finns en mördare vid namn Nerijus Bilevicius som är dömd i tre instanser via bland annat att hans blod sitter på Lisas kläder.
Han är väl dömd i två eller är du den tredje?
Citat:
# Denna mördare blånekar likt många andra mördare - inget unicum.
Nej, dom flesta mördare erkänner och har jag fel så får du gärna komma med en källa. Mördande sexualsadister har ofta ett behov att erkänna och det görs ofta.
Citat:
# Han har en förklaringsbörda men har inte kommit med nåt relevant utan snarare fegt och indirekt godkänt Hurtigs överklagan gällande PT och därmed försökt lägga skuld på sin fru och bror.
Det här är lite klurit. Om han var denne sjuke mördare så skulle han ju inte ha något problem att hitta på historier för att försöka komma undan. Skulle han vara oskyldig, ja vad ska han hitta på? Alternativt kan han ha en sjukdom eller förträngt händelsen men han anses ju psykiskt frisk.
Citat:
# Bevisningen är tung. Det krävs varken erkännande, bevittnat mord, fingeravtryck eller annat för att bli dömd. Det kan räcka med rena indicier i andra mordfall.
Bevisningen är fjäderlätt. Det går nog bra med indicier i andra mordfall men då har vi något viktig istället, ett trovärdigt motiv. Här skulle det behövas stödbevis för DNA är en del gånger inte säkert och det går att fuska med. Det man kan bevisa här är att han tagit i jacka och byxor samt att hans fru rört trosorna men vem dödade flickan? Det finns inget DNA från NB eller någon annan på de dödande verktygen, tejpen och snöret runt halsen vilket är intressant. Var dödades Lisa, finns det spår på marken efter blod eller saliv? Ett märke på ett rör eller ett hårstrå bevisar ingen mordplats.
Citat:
# När en mördare tiger så är det bevisningen som får tala och i detta rättsfall så talar bevisningen sitt tydliga språk. Utöver detta är försvarets påhitt granskat och förkastat som osannolikt.
Ja, försvaret är inte mycket att hurra för men det får man räkna med då det är en balt.
Citat:
# Sannolikhetsfaktorn har stor betydelse i fall där mördaren försöker frias via att tiga. Sannolikheten bedöms via kringfaktorer som stöd i ett händelseförlopp (vittnen, kvitton, kameraövervakning etc).
Ja sannolikheten är stor att han rörde sig i det område han bor och arbetar i eller hur? Han handlar på affären på ungefär samma tidpunkter varje dag och denna dag så gjorde han även ett arbete på sin lediga dag för Arnes son. Sannoligheten är som sagt stor att någon sett honom och det gör honom tydligen till en mördare direkt.
Citat:
Sannolikheten att det är NB som befunnit sig tidsmässigt på samma plats med Adriana är extremt hög då han åkt denna vägen (egen utsago) samt via kvitto och kamera i Källby.
Ihop med hennes tidiga beskrivning - långt innan NB ens är på tapeten - visar att hon är rätt ute. Hon ger en beskrivning som är klockren gällande NB redan då. Sen kompletteras detta via fotokonfrontation där nr 10 är mest lik i två omgångar och brodern ratas helt.
Det finns ingen mer öststatare som talar knagglig engelska och är anställd av AJ. Närmare kan knappast ett vittnesmål komma ihop med resten hon säger om honom.
Han hade dock garanterat dömt för mordet utan Adriana med tanke på DNA som är det centrala för domslut. Det skedde i TR. Dock är Hovrätten en högre juridisk instans som bedömer att Adriana var trovärdig. För övrigt är det eniga domslut i både TR och Hovrätt.
Däremot visar händelsen ett mycket möjligt tillvägagångssätt som han använt mot Lisa.
Bedrägligt kontaktförsök - en fet lögn eftersom han vet vägen till Medelplana. Utöver detta visar försöket på att han letade offer och det är ren idioti att tro att detta inte rör sig om NB när han mördade på samma gata dagen efter drygt 500 meter bort.
Adriana ska därför varken förtalas eller ironiseras eller förkastas: Hon var troligen ett potientiellt offer och befann sig i en extrem riskzon när hon pratade med NB på den öde platsen.
Så Adriana visste direkt att det var Arnes anställda man och ändå sa hon inget till Arne som då borde ha konfronterat NB?
Polack, skåpbil kanske med dekaler, inget detaljerat signalement utan det duger med att hon pekar ut två möjliga på bild och senare blir "säker på sin sak"?
Adrianas vittnesmål ska förkastas precis som tingsrätten gjorde.
Nej det är idioti av NB att mörda någon dagen efter efter den händelsen tycker du inte? inte helt klar i huvudet där då. Men så gör väl alla dina mördare, försöker och misslyckas man så provar man igen dagen efter 500m bort.
Har du någon bra förklarning för tillhörigheterna efter grusvägen? Varför är den största biten av telefonen fortfarande borta, den med minnet. Borde den inte ligga tillsammans med displayen?