Citat:
Ursprungligen postat av
Moretex
Nej, som inför tingsrätt så skulle jag inte vilja vara domare i det här fallet. Dom flesta mordfall är enkla att ta ställning till då det finns mer bevis än DNA i form av motiv, bakgrund, mordvapen med spår, fingeravtryck, bra vittnen etc. För några år sedan så dög väl enbart DNA hyffast i min bok då det behövdes tusentals celler för en analys men inte numera. Kan det bli fel någonstans? Kan det manipuleras eller planteras bevis av någon? Är poliser alltid starka övermänniskor som aldrig gör fel eller något brottsligt?
Det är helt klart ingen lätt uppgift om man som domstolsledamot tvivlar på NB:s skuld och samtidigt måste förhålla sig till den till synes starka DNA-bevisningen som man enligt nuvarande praxis förväntas förlita sig på. Det blir ett närmast outhärdligt val att antingen behöva döma en person som man tänker skulle kunna vara oskyldig till livstids fängelse eller fria en möjlig mördare av det mest bestialiska slag. Man måste även väga in de anhörigas perspektiv vilket inte gör saken enklare. Även jag som tror att NB är oskyldig skulle inte kunna låta bli att samtidigt lida med LH:s familj om han blev friad eftersom jag så klart förstår hur fruktansvärt det kommer kännas för dem om den som de är övertygade om har mördat deras älskade dotter och syster undslipper straff och släpps ut i det fria.
Men man ska komma ihåg att en friande dom inte betyder att fallet är avslutat. Polisutredningen kommer i så fall att återupptas, och det kan leda till att man finner den verklige mördaren, eller, om man tänker sig att NB är den skyldige, att nya bevis mot honom kommer fram som leder till en ny prövning i högsta domstolen.
"Hellre fria än fälla" är devisen som gäller i svenska domstolar och jag hoppas att man följer den även i det här målet.