Citat:
Ursprungligen postat av
syserror
Folk bör lära sig använda den statistik som faktiskt finns
http://www.scb.se/hitta-statistik/st...liminara-data/
Jaha, SCB säger att för män 65-69 är genomsnittlig pension 268 papp (allmän pension, tjänstepension och privat pension), dvs 22 300 per månad.
Minpension.se ger en enkel prognos vid olika åldrar. Jag är 54. I mitt fall, i åldern 65-69 får jag:
-42,7 % av min nuvarande lön i allmän pension
-29,5 % av min nuvarande lön i tjänstepension (tas oftast ut på 5 år)
-19,3 % av min nuvarande lön i privat pension (tas ut på 5 år i exemplet)
-Sammanlagt får jag 91,5 % av nuvarande lön
I åldern 70-ff gäller:
-43,0 % av min nuvarande lön i allmän pension (livslångt)
- 8,5 % av min nuvarande lön i tjänstepension (livslångt)
-Sammanlagt får jag 51,5 % av nuvarande lön.
Kapitalet i min allmänna pension är i nuläget 2 065 493 (inkomstpension=1 643 154 och premiepension=422 339). Räkna med en minst miljon till när jag är 65. Det är inte mycket av detta man får ut. Det går väl till andra som inte jobbat tillräckligt, eller inte alls.
Vad jag förstår får jag bara 51,5 % av min nuvarande lön i pension från 70 och framåt. Många medelinkomsttagare kommer att få svårt att klara sig när de är 70. Så mitt tips är att spara och få lite avkastning. Jag har gjort det (i div fonder) i många år. Men jag vet att många inte gjort det. Tycker synd om er. Men det är aldrig försent. Man kan öppna ett sparande när man är 60 och spara kanske 3 papp i månaden eller 10 % på inkomsten efter skatt kanske? Dessa får ligga till sig tills man är 70. Då har det växt och kan bli en ersättare för tjänstepension som då upphör. Det är ju bättre med typ 20 papp än 15 papp även om båda är fattigt. Räkna inte med att det finns så mycket bidrag och såna grejor om 15 år.