Citat:
Ursprungligen postat av
BrunoBolton
Jag brukar ta rätt mycket papper och ställer inte alltid tillbaka vikterna på ett gym när jag tränat. Dessutom har jag spillt både kaffe och proteinpulver på wc samt förorsakat ett och annat stopp i toa. Men det finns inga bevis, bara misstankar.
Har gymkedjor rätt att stänga av vem som helst när de själva vill utan att behöva motivera varför? Att man andas och lever där så att säga på nåder utan rättigheter. Är det så?
När jag berättade att jag var bisexuell för ägaren så började hon hota med avstängning från träningsanläggningen och simhallen. Kan man i så fall DO-anmäla det? Har en gymkedja rätt att stänga av någon hursomhelst eller krävs bevis på att man misskött sig? Vilka regler gäller juridiskt?
Och allmänt; vad brukar krävas för att ett gym eller en simhall ska stänga av en medlem?
När du är Medlem någonstans så finns det regler om ordning exempelvis.
Alla gym är dessutom övervakade nu för tiden så bevis finns.
Du skriver ju själv att du inte ställer tillbaka vikterna och det innebär ju att andra medlemmar får gå och plocka upp efter dej.
Och att du tar så onödigt mycket papper blir också en kostnad som andra medlemmar får betala i sin medlemsavgift.
Där har du två goda grunder för avstängning då du inte har följt allmänna trivselregler på en plats där man samspelar med andra som betalar för att träna, inte städa efter en annan vuxen människa.