2025-02-23, 12:58
  #3469
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av NuclearIran
ChatGPT r ett halvfrdigt verktyg - en prototyp - ett "proof of concept" om att mer r mjligt.

Jag laddade upp en PDF eller JPEG och bad den extrahera texten ur den.
S ChatGPT skrev ett python-skript som den sjlv sedan kra inom sin egna server.
Den misslyckades ngonstans och gav mig python-koden och svaret "Sorry, I failed to extract text out of JPEG, let my try another method..."
sen skrev den ny python-kod lite annorlunda n den tidigare och sa
"Seems like I failed again - do you want me to try another method (en annan typ av kod) fr att gra uppgiften?"
Jag bara: "ja."
Sen lyckades den.

S den krde fel ett par gnger, insg att den misslyckats, frskte p andra stt, och ett tredje stt lyckades gra exakt vad jag ville. Man skulle ju kunna tro att en AI-maskin som hanterar maskiner (kod) skulle ha koll p koden frn frsta brjan, men ChatGPT r som sagt ett halvfrdigt verktyg. Man kan sga till den "You failed, try again and succeed this time." s r det mycket mjligt att den lyckas med allt.

Sedan s fredrar jag https://aistudio.google.com/prompts/new_chat Google Gemini Flash 2 Experimental Thinking mer n ChatGPT, men kan inte sga exakt varfr. Kanske fr att man ibland har nytta av att den kan lyssna p ens rst i mikrofonen samt se ens skrm och bertta hur man gr dittan och dattan i oknda program - frn meta-niv makroorganisering till detaljstyrning p individuella-klick -niv dvs mikroniv. Sen kan man i mikrofonen frga den "what exactly are we doing right now?" s svarar den med sitt resonemang/analys. Eller s kan man sga t.ex. "I want to ... in order to get the result that ..., how do I do that?" s bekrftar den frgar och svarar p den, s man vet vad/hur den tnker s att man har kontroll ver vart den styr en.
Ibland krashar AIn men d fr man bara klicka p att teruppta sessionen, s fortstter man frn dr man var. Det r m.a.o. ocks en halvfrdig produkt (men den ser och hr och resonerar, och kan svara i ljud/dess rst - s man kan ha den i bakgrunden som assistent).

Ett use-case r att man har en PDF med sg 60 sidor, och man letar efter frasen "uncle" i den. D gr man s Gemini ser skrmen, sen sger man till den "Im gonna scroll through this PDF, tell me which pages the word uncle is on." s scrollar man skitsnabbt genom alla 60 sidor. D blir svaret typ "the word uncle was on pages 9, 11 and 28" och kollar man s stmmer det.

Man kan sker ha Gemini i bakgrunden (seendes ens skrm och hrandes ens rst, och svarandes i audio genom hgtalarna) nr man skriver inlgg p Flashback, och be den redogra vad som r bra/dligt och vad som r sant och vad som... analysera/kommentera/hjlpa till i ens utformning av inlgg. Kom p det nyss s ska testa det nu...

Med allt det sagt s r en mjlig pong/slutsats att: Gemini r bara 1 steg (av utvecklarna Google) frn att gra sjlva klickandet och skrivandet t en, dvs styra ens mus och tangenter. Det i sin tur r, i.om. att den redan ser och hr och pratar, ett steg frn humanoida robotar.
det dr exemplet var intressant. knappast omjligt det r gjort s att det frn brjan finns en funktion som har ett antal stt att extrahera text frn bild. t-ex jag skulle kunna gra ett script till kommandotolken busenkelt som anvnder olika program, script och ven hemsidor, samt olika instllningar. och kanske anvnder ngon slags teknik fr att kopiera redan existerande kodsnuttar, men obscufera dem s det verkar vara unikt

sedan p det lgger man till lite dravvel @ chatsidan, s det verkar som det r en mnniska typ som sitter och snickrar kod i raketfart.

---- jag lste en post i en skolskjutningstrden om en anvndare som pstod sig slnga upp en bild p chatGPT och "bad" den att kolla ifall det var AI-genererat. Resultatet han ska ftt var tmligen intressant men kan knappast vara omjligt att f till med typ s jag skrev tidigare om. Det var en hel radda med anledningar fr varfr bilden troligen r skapad av AI. ssom analys av ExIF taggar. Och det jag menar r att det vore rtt mrkligt ifall inte ngon hemsida erbjuder samma slags tjnst, minus det "mnnisko"liknande dravvlet och mer transparent, men jag har inte sett ngon
Citera
2025-02-23, 22:17
  #3470
Medlem
Jordgubbes avatar
Frutom att det inte gr att ladda upp dokument i PDF fr analys, gr det nu inte att be ChatGPT skapa en illustration. Bda dessa gick allts fr ett par veckor sedan nr jag d provade. Begriper ingenting nr jag frgar ChatGPT om varfr detta ej lngre gr, den verkar helt ofrstende, minnesfrlust etc. Bda funktioner var iofs ganska tveksamma men funkade, ville nu se om hade blivit bttre.
Citera
2025-02-27, 19:29
  #3471
Medlem
diseuses avatar
Om en och en halv timme, klockan nio p kvllen svensk tid, kommer GPT-4.5 utlysas (ifall man litar p nedanstende):

https://www.theverge.com/news/620823...-launch-stream
__________________
Senast redigerad av diseuse 2025-02-27 kl. 19:32.
Citera
2025-02-27, 20:46
  #3472
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av diseuse
Om en och en halv timme, klockan nio p kvllen svensk tid, kommer GPT-4.5 utlysas (ifall man litar p nedanstende):

https://www.theverge.com/news/620823...-launch-stream

Det stmmer. De kr live p YT om en kvart.
__________________
Senast redigerad av Fcuko 2025-02-27 kl. 21:24.
Citera
2025-02-27, 21:13
  #3473
Medlem
Det verkar som att de inte kommer slppa GPT-4.5 till gratisanvndare.
Citera
2025-02-28, 12:14
  #3474
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NuclearIran
Ja, kanske det: den fr det onekligen se ut som det sitter 100 PhD-studenter p andra sidan internetuppkopplingen (typ tech-support fast 100 PhD:n) fast i supersnabb fart.

Jag skulle bli lurad till att tro att AI egentligen bara r 100 PhD-studenter i ngon lokal ngonstans som egentligen skriver fr att f mig att tro att AI sjlv gjorde jobbet (dvs en dator = 100 PhDn), men det gr ju s snabbt (man fr svar p sekunder) s det r verkligen AI som motsvarar 100 PhDn.

Smoke and mirrors vore ju om det hela var en bluff och det faktiskt satt 100 PhDn redo att svara p varje prompt. Men det enda som fr mig att tro att det inte r s r att det kommer svar p sekunder.

Eller vad menar du smoke and mirrors? Du har ju en dator som gr jobbet av tio dussin PhDn p sekunder... Vad trodde du jag frvntade mig av AI, som den inte uppfyller? Jag frvntar mig bara att den ska resonera och "gra jobbet av 100 PhDn t mig" - vilket rimligtvis motsvarar all hype som finns kring AI.

Det gr det ocks, fast det r inte PhD -studenter utan ultraprekra personer, fngelsekunder, ensamstende mammor i Afrika, m.m som tvttar AI frn olmpligt innehll. De de-toxar AI-svaren kan man sga, och det jobbet r inte automatiserat.
Det har kommit en film om det, "AI-rhundradets bluff". Mer om i lnken.
Pongen: Det bluffiga r att det allts inte alls r s effektivt, utan att det genererar en massa meningslsa jobb, som inte skulle finnas utan AI.
r inte emot AI, men de kan grna anvnda det till riktig high-tech forskning, som cancerns gta, UFO och UAP, nanoteknik, och lgga ned chattGPT.

https://usbeketrica.com/fr/article/l...aque-du-siecle
Citera
2025-02-28, 12:17
  #3475
Medlem
Kan den rkna ut skatteterbringen om man skickar med sista lnespecen 2024 och beskriver ungefr rntan/rntorna p sitt/sina ln?

Hur pricksker r den? Den har ju alla information i lnespecen och om han inte hller p med aktier eller andra frsljningar eller tex. pendling s borde den kunna rkna ut ungefr eller?
Citera
2025-02-28, 13:45
  #3476
Medlem
SchrodingersPizzas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sherlockholmes1989
Kan den rkna ut skatteterbringen om man skickar med sista lnespecen 2024 och beskriver ungefr rntan/rntorna p sitt/sina ln?

Hur pricksker r den? Den har ju alla information i lnespecen och om han inte hller p med aktier eller andra frsljningar eller tex. pendling s borde den kunna rkna ut ungefr eller?

Nej, det r en sprkmodell och kan inte rkna p riktigt ver huvud taget, den kan bara f det att se ut som om den kan det.
Citera
2025-02-28, 14:15
  #3477
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SchrodingersPizza
Nej, det r en sprkmodell och kan inte rkna p riktigt ver huvud taget, den kan bara f det att se ut som om den kan det.

r du ironisk eller? :)

Den skrev upp en jvla massa formler iallafall, sg legit ut
Citera
2025-02-28, 14:27
  #3478
Medlem
SchrodingersPizzas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sherlockholmes1989
r du ironisk eller? :)

Den skrev upp en jvla massa formler iallafall, sg legit ut

Nej, jag r inte ens lite ironisk. ChatGPT har inte ngon form av kompetens eller riktig intelligens och kan definitivt inte rkna, men det r fruktansvrt bra p att f det att se ut som den bde vet saker, frstr saker och kan rkna.

Det r ett stort problem att dom flesta som anvnder olika GPTer tror det r ngot helt annat n vad det faktiskt r.
Citera
Igår, 13:37
  #3479
Medlem
GPT-4.5 r OpenAI:s sista icke-resonerande modell. Frn GPT-5 och framt integreras resonerandet per automatik i modellerna.

https://www.forbes.com/sites/bernard...e-know-so-far/
__________________
Senast redigerad av Norkam Igår kl. 13:41.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in