Kostnad, dag 1: 14 kronor och 3 öre.
Känner mig inte alls hungrig, men så är jag sedan flera år tillbaka van att äta endast en gång per dag.
Har precis bakat lite frallor till en kostnad av 3 kronor och 9 öre. Degen kunde delas upp i 6 små bullar och styckpriset blir således 0,65 öre.
Jag kan nog med gott samvete kosta på mig hela två sådana per dag, vilket jag precis gjort. Varken smör eller pålägg och vatten till dryck kanske kan låta lite tamt, men det funkade hyfsat.
Receptet:
5 dl mjöl (207 gram)
0,5 dl rapsolja
8 gram bakpulver
Salt och vatten.
Citat:
Ursprungligen postat av
InPain
Du borde ha haft mer grönskar och fått ut mer än 6 portioner på 1 kg kyckling.
Så sant. Ett typiskt nybörjarmisstag. Imorgon får jag dock bjudlunch med jobbet, så det jämnar ut sig i slutet på veckan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Amiron
Det kan det, tack! Känns som att det bara är fördelar bara man tar sig igenom första veckan.
Citat:
Ursprungligen postat av
Tadik
varför skriver du inte vad du åt och gjorde under den tiden du höll på med detta? Dom i fängelserna äter bättre.
Det var så många år sedan och jag har inte kvar mina anteckningar. Denna gången kommer jag dokumentera alla recept och kostnader i denna tråd, så häng med! Mitt brödrecept finner du ovan.