Citat:
Ursprungligen postat av
Månsan
Ytterligare en elefant i rummet. Solklar förklaring. Enorma människomassor bestående av folkslag med ytterst svaga förutsättningar har kommit till Sverige. Dessa lider i hög utsträckning av inavel och, enligt västerländska mått, stora begränsningar i IQ.
När man ska klassificera dessa barn i diverse tester drar man sig för att anteckna ”obegåvad” eller ”svag fattningsförmåga” eller rätt och slätt ”dum i huvudet”. En ADHD-diagnos utgör då en enkel nödutgång (eftersom ingen ännu säkert vet vad åkomman ADHD innebär).
Kort, koncist och korrekt formulerat. 👍
ADHD-slasktratten blir det perfekta instrumentet att bara kötta ner problematiken i: efter pliktskyldig utredning återkommer ”problembarnen” till klassen som minst lika ”högpresterande” som alla andra, man måste ju sätta allt de gör (och inte) i relation till diagnosen.
De tog upp ADHD-ökningen nyss i tv4. Nån journalist/författare var där som någon form av sakkunnig. Hon sa det mer eller mindre rakt ut: skolan har inga resurser att upprätthålla ordning i klassen, men skickas då eleverna till ADHD-bedömning så får de ju sen en massa resurser i och med extra assistenter/stödpersoner etc.
Och Läkemedelsindustrin/den korrupta/mutade läkarkåren har ju ej heller några invändningar mot att på löpande band trycka ADHD-stämpeln i pannan på eleverna.
Statistiken, +600% säger det mesta. Allt.
En win-win-win-situation.